Έχοντας σε φανταστική ημέρα τον Κουτεντάκη η Μικτή Παίδων Ηρακλείου κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Θεσμού επικρατώντας της αντίστοιχης ομάδας των Δωδεκανήσων με 4-0.

mikti epsi1

Με την έναρξη του παιχνιδιού οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο. Από το 5ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά η Μικτή Παίδων Ηρακλείου, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων  προσπαθώντας να δημιουργήσει καταστάσεις για γκολ.

mikti epsi

Αυτό το πέτυχαν στο 9ο λεπτό, όταν ο Ανδρουλάκης εκτέλεσε κόρνερ με τους αμυντικούς της Δωδεκανήσου έδιωξαν τον κίνδυνο προσωρινά, καθώς ο Κουτεντάκης με ένα εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βιτώρη κάνοντας το 1-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το Ηράκλειο να ψάχνει το δεύτερο γκολ και να το πετυχαίνει στο 17ο λεπτό με τον Κουτεντάκη μετά από ωραία μπαλιά του Ζηδιανάκη, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης το ακύρωσε ως οφ – σαιτ.

Στο 20ο λεπτό όμως ο ίδιος παίκτης πάλι έκανε το 2-0,  με ένα υποδειγματικό πλασέ μετά από μια φανταστική ενέργεια του Πακιουφάκη, πετυχαίνοντας έτσι το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το…συγκρότημα του  Γιάννη Μπασκάκη πετούσε «φωτιές»  και στο 27ο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ανδρουλάκη, με τον άρχοντα  της αναμέτρησης να μην καταλογίζει την παράβαση. Από εκεί και μετά ο ρυθμός έπεσε ωστόσο η Μικτή Ηρακλείου δεν απειλήθηκε με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με δύο τέρματα διαφορά.

Με την επανέναρξη της επανάληψης η Μικτή Παίδων Ηρακλείου «σφράγισε» τη νίκη, καθώς στην πρώτη φάση του ημιχρόνου ο Κουτεντάκης με ατομική προσπάθεια και αφού εποφελήθηκε από μια κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ κάνοντας το 3-0, πετυχαίνοντας και ο ίδιος χατ – τρικ.

Την σκυτάλη από τον τρομερό Κουτεντάκη πήρε ο Ανδρουλάκης στο 47ο λεπτό, όταν ο Ζηδιανάκης σούταρε με τον πορτιέρο της Δωδεκανήσου να απορκούει και στην επαναφορά ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Ηρακλείου σε κενή εστία έκανε το 4-0.Από εκεί και μετά ο ρυθμός έπεσε με τα…μωρά του Γιάννη Μπασκάκη να κρατάνε το υπέρ του 4-0, χωρίς μάλιστα να απειληθούν  σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικητές την ομάδα του Γιάννη Μπασκάκη.

Μικτές Παίδων Δωδεκανήσου: Βιτώρης, Σταματούλλας, Ζερβός, Ξεπαπαδάκης,Καραμανώλης, Μαγκουνιάς, Περός, Ρουτζιέρης(41’ Χατζηκυριαζής), Γκαμής(43’ Κάτσος), Κοντός, Κυριόπουλος(21′ Θήμιο(44’ Χαραδάς).

Μικτές Παίδων Ηρακλείου: Μακατουνάκης, Σημαιάκης, Γωνιωτάκης(71’ Μακρυδάκης), Ματαλλιωτάκης, Σμπώκος, Βασιλάκης(58’ Καφούσης),  Χαλκιαδάκης(62’ Λιανέρης), Ανδρουλάκης(62’ Σταματζιώτης), Ζηδιανάκης, Κουτεντάκης., Πακιουφάκης(71’ Κόκκας).

Αναλυτικά η εξέλιξη του παιχνιδιού:

80′ Τέλος αγώνα η Μικτή Παίδων Ηρακλείου κατάφερε να πάρει μια σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού επικρατώντας με 4-0 την αντίστοιχη της Δωδεκανήσου.

75′ Ο Ρυθμός έχει πέσει με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το υπέρ τους 4-0. Πλέον τα υπόλοιπα πέντε λεπτά είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

71′ Ακόμα δύο αλλαγές για την Μικτή Ηρακλείου Γωνιωτάκης Πακιουφάκης έξω, Μακρυδάκης Κόκκας στην θέση τους

70′ Ακόμα μια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Κουτεντάκης πάσαρε στον Λιανέρη, αυτός από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

62′ Ακόμα δύο αλλαγές για το συγκρότημα του Γιάννη Μπασκάκη. Χαλκιαδάκης και Ανδρουλάκης έξω Λιανέρης και Σταματζιώτης μέσα.

58′ Πρώτη αλλαγή για την Μικτή Ηρακλείου με τον Καφούση να περνάει στην θέση του Βασιλάκη.

54′ Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για την ΕΠΣ Ηρακλείου όταν ο Κουτεντάκης σέντραρε και ο Πακιουφάκης έπιασε το γυριστό σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Μικτή Ηρακλείου να κάνει το 5-0, όταν ο Ζηδιανάκης πέρασε μια εντυπωσιακή μπαλιά στον Κουτεντάκη, με τον τελευταίο να σουτάρει στην κίνηση και τον πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει εντυπωσιακά.

47′ ΓΚΟΛ για τους φιλοξενούμενους που κάνουν το 4-0, όταν ο Ζηδιανάκης σούταρε, με τον πορτιέρο της Δωδεκανήσου να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ανδρουλάκης ανενόχλητος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ για την Μικτή Ηρακλείου και πάλι με τον Κουτεντάκη, που κάνει το 3-0 με ατομική προσπάθεια και υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή. Χατ τρικ για τον νεαρό ποδοσφαιριστή.

41′ ‘Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

40′ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την Μικτή Παίδων Ηρακλείου να προηγείται της αντίστοιχης της Δωδεκανήσου με 2-0, κάνοντας έτσι ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

34Συνεχίζει να έχει την πλήρη κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να δημιουργεί ευκαιρίες η Μικτή Ηρακλείου.

23’ Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, καθώς ο Ανδρουλάκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να συνεχίζει το παιχνίδι, αμέσως μετά ο Σμπώκος σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο έξω .

21′ Πρώτη αλλαγή για την Μικτή Παίδων Δωδεκανήσου. Έξω ο Κυριόπουλος μέσα ο Θύμιο.

20′ ΓΚΟΛ για την Μικτή Παίδων Ηρακλείου που κάνει το 2-0. Πιο συγκεκριμένα ο Πακιουφάκης, μετά από φανταστική ενέργεια πέρασε στον Κουτεντάκη με τον τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά και να κάνει το 2-0 .

17′ Η Μικτή Ηρακλείου πετυχαίνει και δεύτερο γκολ, με τον Κουτεντάκη μετά από ωραία ασίστ του Ζηδιανάκη, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης το ακύρωσε ως οφ – σαιτ. Συνεχίζει να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η Μικτή Ηρακλείου.

15′ Πρώτη προσπάθεια της Μικτής Δωδεκανήσου να απειλήσει την εστία του Μακατουνάκη, όμως το σουτ του Ξεπαπαδάκη πέρασε ψηλά άουτ.

9′ Γκολ για την Μικτή Παίδων Ηρακλείου! Ο Ανδρουλάκης εκτέλεσε κόρνερ, με τους αμυντικούς να διώχνουν προσωρινά, καθώς ο Κουτεντάκης με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο.

titos

1′ Έναρξη της αναμέτρησης

Στον αγωνιστικό χώρο έχουν βγει οι δύο ομάδες μαζί με το διαιτητικό τρίο και πλέον είναι όλα έτοιμα να ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα. Να ενημερώσουμε πως στο γήπεδο βρίσκονται αρκετοί παράγοντες της ΕΠΣΗ, ενώ το παρόν έχει δώσει και ο Θανάσης Κολιτσιδάκης ο οποίος θα παρακολουθήσει την προσπάθεια των Μικτών.

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων αναζητά σε λίγη ώρα από τώρα η Μικτή Παίδων Ηρακλείου κόντρα στην αντίστοιχη της Δωδεκανήσου. Η σέντρα του παιχνιδιού είναι προγραμματισμένη στις 10:30. Εκεί βρίσκεται ο απεσταλμένος του Grandsport.gr Βασίλης Μπαγκέρης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μικτές Παίδων Δωδεκανήσου: Βιτώρης, Σταματούλλας, Ζερβός, Ξεπαπαδάκης,Καραμανώλης, Μαγκουνιάς, Περός, Ρουτζιέρης, Γκαμής, Κοντός, Κυριόπουλος(21′ Θήμιο).

Αναπληρωματικοί: Χατζηκυριαζής, Κουλλολλί, Κάτσο, Ήλιας, Χαραδάς, Θύμιο, Τσόκα

Μικτές Παίδων Ηρακλείου: Μακατουνάκης, Σημαιάκης, Γωνιωτάκης, Ματαλλιωτάκης, Σμπώκος, Βασιλάκης,  Χαλκιαδάκης, Ανδρουλάκης, Ζηδιανάκης, Κουτεντάκης., Πακιουφάκης.

Αναπληρωματικοί:  Καφούσης, Κόκκας, Λιανέρης, Ψιμόπουλος, Γαρεφαλάκης, Τσαμαντιώτης, Μακρυδάκης