• 26 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 67-77 (pics)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ καλύτερος στο ΣΕΦ και με σπουδαίο τον Κέι Σι Ρίβερς νίκησε τον Ολυμπιακό (67-77) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 67-77 (pics)

Ο Παναθηναϊκός διέκοψε το σερί των έξι συνεχόμενων νικών του Ολυμπιακού επικρατώντας στο ΣΕΦ με 67-77 και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίζει τον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλη μέρα τους Κέι Σι Ρίβερς (24π.) ενώ η αλλαγή της τελευταίας στιγμής (Γκέιμπριελ αντί Νίκολς) λειτούργησε ευεργετικά για τον Τσαβι Πασκουάλ με τον Αμερικανό να προσφέρει εξαιρετική άμυνα και 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά επιθετικά, είχε μόνο τον Βαγγέλη Μάντζαρη σε καλή μέρα (16π.) και στο τέλος που αποφάσισε να παίξει καλύτερη άμυνα δεν του έφτασε ο χρόνος.

Η πρώτη περίοδος δεν ήταν ποιοτική μπασκετικά. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά και εύκολα λάθη (7), αλλά είχαν τον Βαγγέλη Μάντζαρη σε ημιάγρια κατάσταση (7π., 1ασ.). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σημείο επαφής τον Γιάννη Μπουρούση και στη συνέχεια η παρουσία του Κένι Γκέιμπριελ πρόσφερε 4 εύκολους πόντους.

Ο Αμερικανός φόργουορντ των φιλοξενούμενων έφτασε τους 9 πόντους δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (18-23, 15’). Ο Κέι Σι Ρίβερς «πόσταρε» συνέχεια τον Γκριν και πρόσφερε στο σκοράρισμα. Ο Βασίλης Σπανούλης στον επίλογο του ημιχρόνου πέτυχε δύο πανομοιότυπα δύσκολα καλάθια και χάρη σε αυτά ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Πάντως πριν μπουν οι παίκτες στα αποδυτήρια υπήρξε ένταση ανάμεσα σε Παπανικολάου και Ρίβερς η οποία γενικεύτηκε με όλους τους παίκτες των δύο ομάδων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε έχοντας άριστες επιλογές και κυρίως καθαρές επιλογές. Ανενόχλητοι οι Σίνγκλετον και Ρίβερς σκόραραν ενώ οι Πειραώτες πάσχιζαν να ευστοχήσουν. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 34-40 (24’), ωστόσο στη συνέχεια ένα 7-0 σερί από τους Πρίντεζη και Σπανούλη άλλαξε «αφεντικό» στον πίνακα του σκορ (41-40, 26’). Για λίγο πάντως άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης αφού με τον Ρίβερς να έχει βρει ρυθμό, ο Παναθηναϊκός έτρεξε δικό του σερί 7-0 (41-47, 29’). Με δύο τρίποντα από Τζέιμς και Ρίβερς οι «πράσινοι» πήγαν στο +9 (46-55, 32’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά με 3/3 τρίποντα του Παναθηναϊκού (Γκέιμπριελ, Τζέιμς, Καλάθης) φρόντισε να… κόψει τη φόρα των Πρωταθλητών Ελλάδας (58-70, 37’). Στον χρόνο που απέμενε οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ψυχραιμία τους με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά (65-70, 39’). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός φωνάζει για ένα σφύριγμα του Καρακατσούνη στο οποιο θεωρούν πως ο Μάνζταρης έκλεψε καθαρά τη μπάλα, αλλά ο Βολιώτης ρέφερι τον χρέωσε με φάουλ. Στη συνέχεια με 7/8 βολές οι «πράσινοι» προκρίθηκαν στον τελικό Κυπέλλου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός έβαλε μεγάλα σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο ενώ είχε πολύ καλύτερες λύσεις στην επίθεση του. Γενικότερα οι επιθέσεις του ήταν πιο… καθαρές.

Οι νικητές ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (33%-36%), πήραν 4 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (7-11), έκαναν 6 λιγότερα λάιθη (8-14) κι είχαν δύο περισσότερες ασίστ (10-12).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέι Σι Ρίβερς τελείωσε (30:34) με 27 πόντους (9/11δ., 2/4τρ.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κεμ Μπιρτς σε 8:30 είχε μόλις ένα ριμπάουντ και κακές άμυνες. Επίσης δε βοήθησε στην επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης (7π., 2ρ., 5λ., 1ασ.).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 51-55 ο Παναθηναϊκός βρήκε 3/3 τρίποντα και ξέφυγε σε σκορ και ψυχολογία.

Στο τέλος με το σκορ στο 65-70,  Βαγγέλης Μάντζαρης έκλεψε τη μπάλα, ο διαιτητής έκρινε πως είχε κάνει φάουλ. Στον Ολυμπιακό φωνάζουν για αυτή τη φάση διότι ο Ελληνας διεθνής θα έφευγε μόνος του για lay up.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κένι Γκέιμπριελ είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και σπουδαία άμυνα. Πολύ καλός επιθετικά και ο Τζέιμς Σίνγκλετον με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μάικ Τζέιμς έκανε περίπατο στο παρκέ και με άλεϊ ουπ πάσα πρόσφερε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στον Κένι Γκέιμπριελ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τον άσχημο τρόπο που έπαιξε στην επίθεσή του ενώ και την ολιγωρία σε κάποιες στιγμές στην άμυνά του.

Ο Παναθηναϊκός τον φόβο που έδειξε στο τελευταίο τρίλεπτο, γεγονός που έδωσε από το πουθενά ελπίδα στον αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14,  28-29, 45-52, 67-77