Νικήτρια στο Μεσαρίτικο ντέρμπι του ομίλου ανόδου της Α1 ΕΠΣΗ ήταν η Δόξα Γαλιάς η οποία κατάφερε να επικρατήσει στο γήπεδό της με σκορ 3-1 του Ζαρού για την 1η αγωνιστική του ομίλου ανόδου, και την Τετάρτη φιλοξενείται στο Τυμπάκι με τον αέρα των 3 βαθμών διαφοράς

galia
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Γιαλιτάκη.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55′ ο Σκουλούδης πέτυχε το 2-0, για να έρθει στο 60′ ο Σουτζής με απευθείας εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το 3-0.
Οι φιλοξενούμενοι που  υποστηρίζουν ότι τα γκολ προήλθαν από προσωπικά λάθη και θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι από το παιχνίδι, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στο 78′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κλαπάκη, ο Κουτσάκης με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δόξα Γαλιάς: Καλομοίρης, Φράγκος, Μαρκάκης, Χαμαλάκης, Χαραλαμπάκης, Σουτζής(80’ Ξημεράκης), Μαγάκης, Γιαλιτάκης(70’ Γκουτσέλης), Σκουλούδης, Παπαδάκης, Ζαφείρης(60’ Ιερωνυμάκης)

Ζαρός: Ζαχαριουδάκης, Αλμπαντάκης, Γιαννουλάκης(60’ λ.τ. Πολυμερίδης Γ.), Λουλιάδης, Χαλκιαδάκης, Κουτσάκης(82’ Σιδηρόπουλος), Δαριβιανάκης(62’ Νικολακάκης), Φραγκιαδουλάκης, Τσουπάκης, Κλαπάκης, Σεραφειμίδης