Τραγωδία στην Κρήτη: Μια νεκρή, ένας σοβαρά τραυματίας σε νέο τροχαίο

Ενέδρα θανάτου με τραυματία σε χωριό του Δήμου Γόρτυνας – πως συνέβη, τι εξετάζουν οι Aρχές

Eurovision 2024: Εντυπωσίασε η Μαρίνα Σάττι στην πρώτη πρόβα – Δείτε βίντεο

Δολοφονία του αστυνομικού Γιώργου Λυγγερίδη: Εννέα κατηγορούμενοι έχουν προφυλακιστεί – Ένας 22χρονος στους ηθικούς αυτουργούς

Ένας νεκρός και ένας τραυματίας από Πυροβολισμούς έξω από νυχτερινό κέντρο

Θλίψη στο Ηράκλειο για τον χαμό της Νεκταρίας – Άφησε την τελευταία της πνοή στην άσφαλτο

Ποια είναι τα οφέλη που προσφέρουν τα επίπεδα σανδάλια και τι πρέπει να προσέχετε με τις γυναικείες γόβες.

Θρήνος για την χαμογελαστή Έφη που “έφυγε”

Ανησυχητικά ποσοστά κατανάλωσης αλκοόλ και ηλεκτρονικών τσιγάρων στα παιδιά ηλικίας 11-15 ετών

(VIDEO)Μεγάλη νίκη της Γαλιάς επι του ΠΟΑ μέσα στο Ατσαλένιο, και πάει τελικό. 4ος ο ΑΟ Τυμπακίου

ΠΟΑ-ΔΟΞΑ-ΓΑΛΙΑΣ-ΠΛΕΙ-ΟΦ33-640x420

Αυτό που ελάχιστοι περίμεναν και πίστευαν έκανε η Δόξα Γαλιάς η οποία “πέταξε” έξω το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ σε ένα ματς που πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο από φιλάθλους των δυο ομάδων, Γήπεδο Ατσαλένιου.
Ο λόγος για την ομάδα του Π.Ο.Α. όπου από την αρχή της σεζόν φάνταζε ως αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κούπα.
Το παιχνίδι είχε μεγάλες συγκινήσεις ,με τρεις αποβολές (2 για τον Π.Ο.Α και 1 για τη Δόξα) όμορφο ποδόσφαιρο αλλά και εντάσεις στην κερκίδα.

ΠΟΑ-ΔΟΞΑ-ΓΑΛΙΑΣ-ΠΛΕΙ-ΟΦ9

Το πέναλτι ανέλαβε ο Παπαδάκης ο οποίος ευστόχησε δίνοντας προβάδισμα στους Μεσσαρίτες, ενώ στο 90+3 ο Ζαφείρης Αλέκος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Το Live του αγώνα:

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Ατσαλένιο.

2′ Σουτ του Μερτίρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα όμως κόντραρε και μπλόκαρε ο Ζαφείρης.

8′ Πολύ καλό ρυθμό έχει στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι, χωρίς όμως κάτι το αξιόλογο από φάσεις.

14′ Πολύ καλή φάση για τον ΠΟΑ με τον Νίκο Βρεττό να πιάνει ένα καλό σουτ όμως η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

18′ Δοκάρι για τον ΠΟΑ! Ο Μπουτσάκης εκτέλεσε πολύ καλά ένα φάουλ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

19′ Αντεπίθεση για την Δόξα Γαλιάς με τον Χαραλαμπάκη να προσπαθεί να κρεμάσει τον Ματταλιωτάκη αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22′ Σουτ του Βρεττού η μπάλα λίγο άουτ.

30′ Μισή ώρα αγώνα χωρίς γκολ στο Ατσαλένιο, αλλά με τρεις μεγάλες φάσεις για τον ΠΟΑ.

32′ Ζήτησε πέναλτι ο ΠΟΑ καθώς υποστηρίζουν ότι στην εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκουτσέλη, Ο κ.Βισκαδούρος υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

37′ ΓΚΟΛ για τον ΠΟΑ. Ο Μπουτσάκης με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαφείρη κάνοντας το 1-0.

41′ Σουτ του Φραγκιαδάκη η μπάλα κόντραρε σε σώματα ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Γιακουμάκη Μ.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Ατσαλένιο. ΠΟΑ – Δόξα Γαλιάς 1-0

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτη αλλαγή για την Δόξα Γαλιάς με τον Ζαφείρη Αλ. να παίρνει την θέση του Γκουτσέλη.

49′ Σουτ του Βρεττού από το ύψος του πέναλτι με τον Ζαφείρη Δ. να αποκρούει σωτήρια.

53′ Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι με τον Μερτίρι να ζητάει αλλαγή. Ο Χατζηανδρέου αναμένεται να πάρει την θέση του στον αγωνιστικό χώρο.

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΟΑ. Ο Χατζηανδρέου θα μπει στην θέση του Μερτίρι.

55′ Παράλληλη σέντρα του Ζαφείρη μπλόκαρε ο Ματαλλιωτάκης.

65′ Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον ΠΟΑ να ελέγχει το ματς και να έχει διατηρεί το υπέρ του 1-0.

67′ Σουτ του Φραγκιαδάκη πέρασε άουτ.

68′ Δεύτερη αλλαγή για την Δόξα Γαλιάς, με τον Ξημεράκη να μπαίνει στην θέση του Αραβιάκη.

70′ Ζήτησε πέναλτι ο ΠΟΑ σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπουτσάκη. «Παίζεται» είπε ο Βισκαδούρος.

71′ Σουτ του Φραγκιαδάκη από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Ζαφείρης σε κόρνερ.

76′ ΓΚΟΛ για την Δόξα Γαλιάς! Ο Καργιωτάκης έκανε εκπληκτική κούρσα και έκοψε την μπάλα στην περιοχή με τον Γιαλιτάκη με προβολή να κάνει το 1-1.

78′ Σέντρα του Φραγκιαδάκη κεφαλιά του Μπουτσάκη με τον Ζαφείρη να αποκρούει.

80′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, όπου αν δεν αλλάξει κάτι οδεύουμε προς παράταση, 1-1!

84′ Πέναλτι για την Δόξα Γαλιάς, ο Γιαλιτάκης ανατράπηκε από τον Χατζηανδρέου και κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του ΠΟΑ.

85′ ΓΚΟΛ για την Δόξα Γαλιάς. Ο Παπαδάκης ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και κάνει το 1-2.

88′ Με 10 παίκτες συνεχίζει η Δόξα Γαλιάς με τον Ξημεράκη να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.

90′ Δεύτερη αποβολή για παίκτη του ΠΟΑ με τον Μανώλη Πετράκη να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς και να παίρνει τον δρόμο των αποδυτηρίων.

Ζητάει δυο πέναλτι σε μία φάση ο ΠΟΑ το οποίο όμως δεν δόθηκε ούτε τώρα από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Βισκαδούρο!

90+3 ΓΚΟΛ για την Δόξα Γαλιάς. Ο Αλέκος Ζαφείρης θα κάνει το 1-3 και στέλνει την ομάδα του στον τελικό των πλέι οφ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΟΑ: Ματαλλιωτάκης, Ρουμπάκης, Παπαδομιχελάκης, Γιακουμάκης Γ., Πετράκης, Γιακουμάκης Μ., Σαλταπίδας, Μπουτσάκης, Μερτίρι (54′ λτρ Χατζηανδρέου), Βρεττός Ν., Φραγκιαδάκης

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βρεττός Κ., Βαλαβανόπουλος, Τσαχάκης, Λυκούδης

ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ: Ζαφείρης Δ., Φράγκος, Ιερονυμάκης, Χαμαλάκης, Αραβιάκης (68′ Ξημεράκης), Χαραλαμπάκης, Γκουτσέλης (46′ Ζαφείρης Αλ.), Σουτζής (75′ Καργιωτάκης Γ.), Γιαλιτάκης, Παπαδάκης, Μαρκάκης

Στον πάγκο βρίσκονται οι : Ξημεράκης, Καλομοίρης, Καργιωτάκης Εμμ, Μακριδάκης, Σταυριανός

Βίντεο με τους πανηγυρισμούς της Δόξας Γαλιάς απο το Grandsport.gr

Μετά τη λήξη του αγώνα υπήρξε μια φημολογία για να γίνει ο τελικός στο γήπεδο του Τυμπακίου. Τελικά μετά τη σύμφωνη γνώμη και των δύο ομάδων (Ρουβας, Δόξα Γαλιάς) ο τελικός θα γίνει την Κυριακή 19 Απριλίου στις 19:00 στο Γεντί Κουλέ

Νίκη του ΑΟΤ με 2-1 που τερμάτισε 4ος

2-1 επικράτησε ο ΑΟΤ του ΠΑΝΟΜ και τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΠΣΗ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 43′ όταν ο Χριστοδουλάκης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κουράκης σημειώνοντας έτσι το 1-0. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54′ ο Μαρακομιχελάκης πέτυχε το 2-0, για να έρθει στο 85′ ο Διαμαντάκης να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

ΑΟ Τυμπακίου: Λώλης, Χριστοδουλάκης Γ., Τσιμπραγάκης (60′ Βασαδάκης), Γιαννακάκης, Καρβελάς, Κουρουθιανάκης, Κουράκης (65′ Ντισπυράκης), Πετρακάκης, Αναγνωστάκης, Τριάντης, Μαρακομιχελάκης (70′ Γαργανουράκης)

ΠΑΝΟΜ: Φανουράκης (60′ Κασσωτάκης), Ρεμπελάκης, Διαμαντάκης, Κατσούλης Ι., Αργυράκης, Πατελής, Κουράκης (70′ Μπελιβανάκης), Κολιακουδάκης, Πετράκης, Κατσούλης Εμμ., Συσκάκης