• 23 Απριλίου, 2024

Άλλη μια μεγάλη διάκριση της Α.Λ. Μεσσαράς…στο “kid’s cup”

kids cup2

Το “ΖΗΡΙΝΙΟ” ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ φιλοξένησε το 4ο και τελευταίο για την φετινή χρονιά “kid’s cup” το Σάββατο 20 Ιουνίου.
Οι αγώνες αφορούσαν τρεις ηλικιακές κατηγορίες (8-11,12-13 και 14-17) στα δύο όπλα (ξίφος ασκήσεως και ξίφος μονομαχίας) σε αγόρια και κορίτσια και διοργανώνεται από την ομάδα του ΟΜΙΛΟΥ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ σε συνεργασία μέ κατά τόπους σωματεία. Σ αυτόν τον αγώνα συνδιοργανωτές ήταν ο Ο.Σ.Α. και ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ.
Ο αγώνας για τους Έλληνες ξιφομάχους ήταν ο προτελευταίος για την φετινή αγωνιστική χρονιά που θα κλείσει στην Κρήτη το επόμενο Σαββατοκύριακο.
Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΜΕΣΣΑΡΑΣ θέλοντας να τιμήσει με την παρουσία της τους διοργανωτές έδωσε το παρών με 7 αθλητές που ταξίδεψαν στην Αθήνα γι αυτό τον αγώνα..
Στο ξίφος ασκήσεως -11 ο Μουρτζάκης Νίκος στην παρθενική του εμφάνιση εκτός Κρήτης κατέλαβε την 19η θέση με αθλητές πιο έμπειρους και μεγαλύτερους σε ηλικία.
Στο ξίφος ασκήσεως -13 ο Αυγουστάκης Μανώλης κατάφερε να μπεί στα μετάλλια (χάλκινο) δείχνοντας ότι
βαδίζει σε πολύ καλό δρόμο και αν συνεχίσει έτσι έχει σίγουρο ένα μετάλλιο την επόμενη χρονιά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Tα ίδια στοιχεία έδειξε και ο Χατζηγεωργίου Νίκος που μπορεί να μη πήρε μετάλλιο στο ξίφος μονομαχίας -13 (κατέλαβε την 6η θέση) έδειξε όμως και αυτός ότι το Γενάρη διεκδικεί επί ίσοις όρους ένα μετάλλιο
αν και 11 χρονών…

kids cup1
Η Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ ευτύχισε ξανά να δει αθλητή της, όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει στο βάθρο των μεταλλίων στο
ξίφος μονομαχίας αγοριών -17 ετών.
Ανάμεσα σε 35 αθλητές(από Ελλάδα και Ρουμανία) ο Φουστανάκης Στέλιος κατέλαβε την 3η!!!! θέση.
Αλλά και ο Καραπιδάκης Γιάννης με την 6η θέση έδειξε ότι παραμένει σε περίοδο φόρμας.
Την 13η θέση κατέλαβε ο Τσακιράκης Θοδωρής που έδειξε ότι επηρεάστηκε από την περίοδο εξετάσεων που προηγήθηκε των αγώνων.
Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο Χατζηγεωργίου που ενώ είναι μικρότερης κατηγορίας είχε το δικαίωμα λόγω
προκήρυξης να λάβει μέρος και κατέλαβε την 31η θέση.
Δεύτερο αγώνα όμως την ίδια μέρα έπαιξε και ο Αυγουστάκης που κοίταξε στα μάτια τους κατά πολύ μεγαλύτερους αντιπάλους του στην κατηγορία -17 και κατέλαβε την 13η θέση.
Στα κορίτσια -17 στο ξίφος μονομαχίας η Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ εκπροσωπήθηκε από τη Τσακιράκη Άννα που ανάμεσα σε 23 κορίτσια κατέλαβε την 15η θέση που αν αναλογιστεί κάποιος το επίπεδο και την περίοδο που διανύουμε δεν είναι καθόλου κακή..
Την Κυριακή τώρα στο ίδιο χώρο διεξήχθησαν αγώνες ανδρών-γυναικών (14 ετών και άνω) στο ξίφος μονομαχίας, Στους άνδρες( 60 αθλητές) η Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ κατέβηκε με τον Λαμπακάκη Φραγκίσκο και τους έφηβους Φουστανάκη,Τσακιράκη και Καραπιδάκη και στις γυναίκες(33 αθλήτριες) με την Τσακιράκη Άννα.
Οι τρεις από τους τέσσερις αθλητές μπήκαν στη 16 αδα (Καραπιδάκης 9ος Φουστανάκης 13ος,Λαμπακάκης 14ος) σε ένα αγώνα υψηλού επιπέδου.
O Τσακιράκης δεν κατάφερε να περάσει στους 32 καταλαμβάνοντας την 42η θέση.
Στις γυναίκες η μοναδική εκπρόσωπος της Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ Τσακιράκη Άννα κατέλαβε την 32η θέση.
Το Δ.Σ. της Α.Λ.Μ. θέλει για μια φορά ακόμα να ευχαριστήσει και να συγχαρεί τους αθλητές της ομάδας που για μια
ακόμα φορά έδωσαν χρώμα Μεσσαράς όχι μόνο στην Κηφισιά αλλά και πάνω στα βάθρα των μεταλλίων.
Επίσης να ευχαριστήσει την ANEK-SUPERFAST για την χορηγία στην ομάδα μας και σ αυτούς τους αγώνες.