Το όνειρο έγινε πραγματικότητα Ιστορική άνοδος στην Γ’ Εθνική!

Ιστορική μέρα για τον ΑΟΤ που μετά το 1-1 με την Αγία Παρασκευή πανηγυρίζει την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Υπό το βλέμμα του περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρου Αρναουτάκη, αλλά και του υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, ο ΑΟΤ μπήκε από τα πρώτα λεπτά δυνατά στην αναμέτρηση, ενώ και η Αγία Παρασκευή μπήκε με επιθετικές διαθέσεις με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι πολύ καλό.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, αλλά τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχε το Τυμπάκι όταν ο Παραθύρας, στο 23ο λεπτό, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι. Η ευκαιρία αυτή ήταν… προειδοποίηση για τους φιλοξενούμενους, αφού έξι λεπτά αργότερα ο ΑΟΤ βρήκε το γκολ με τον Παπαδάκη να ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Ο ΑΟΤ συνέχισε να πιέζει, ενώ και η Αγία Παρασκευή έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Το βρήκε στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό με τον Σφακιανάκη να ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο ΑΟΤ κέρδιζε την άνοδο ακόμα και με την ισοπαλία, ενώ με ήττα ήθελε μη νίκη του Βύζαντα Μεγάρων στο ματς με την Ελλάς Ποντίων. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν στη διαδικασία… με τα κομπιουτεράκια και συνέχισαν να πιέζουν για να πάρουν ξανά το προβάδισμα.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, αλλά δεν έγινε… θρίλερ η υπόθεση-άνοδος για τον ΑΟΤ, αφού έστω και με το 1-1 κατάφερε να πανηγυρίσει την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Η σύνθεση του ΑΟΤ: Δημαράκης, Γιαννακάκης (46′ Χαλκιαδάκης), Κουρουθιανάκης, Γερακιός, Βρεττός, Τριάντης (78′ Παπαδομανωλάκης), Ζαφείρης (72′ Σκαντζάκης), Τσακάνι, Παπαδάκης (46′ Καρταλιανάκης), Φραγκιαδουλάκης, Παραθύρας (82′ Φουντουλάκης)

Εικόνες:  Βλάχος Παναγιώτης