Σπουδαία παιχνίδια έγιναν το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στα γήπεδα της Α1 των ομάδων της μεσαράςx1

Αντί να «καθαρίσει» , έχασε βαθμούς στο τέλος 1-1 η ΑΕΜ με την Ανάληψη

Ισόπαλο έληξε το Σαββατιάτικο παιχνίδι ανάμεσα στις Μοίρες και στην Ανάληψη. η ΑΕΜ αν και προηγήθηκε 1-0 δεν κατάφερε να το κρατήσει ως το τέλος αφού πέντε λεπτά πριν τη λήξη η Ανάληψη ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Με επιβλητική εμφάνιση η Πυργιώτισσα κέρδισε 3-0 την Παλλιανή 2008

Στο άλλο Σαββατιάτικο παιχνίδι η Πυργιώτισσα νίκησε εύκολα με σκόρ 3-1 την Παλλιανή 2008 στο γήπεδο Τυμπακίου, για την 7η αγωνιστική της Β2 ΕΠΣΗ.|

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την Πυργιώτισσα, καθώς κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 8΄, όταν μετά από σέντρα του Φυτσάκη, ο Τσούπης με πλασέ έκανε το 1-0 για έρθει στο 25′ ο Κουρτάκης με μακρινό σουτ να σημαδέψει το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, η Πυργιώτισσα ξεκίνησε και πάλι με ιδανικό τρόπο καθώς στο 47΄ μετά από σέντρα του Τσούπη ο Λατζουράκης με κεφαλιά σημείωσε το 2-0, για να έρθει το 55′ όπου ύστερα από συνεργασία του Κιόσια με τον Λαντζουρακη, ο πρώτος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στους αγώνες της Κυριακής ξεχώρισαν οι νίκες του Ρούβα και του ΑΟΤ.

Πρώτος ο Ρούβας 3-0 τη Γαλιά εκτός έδρας

Στο γήπεδο της Γαλιάς διεξήχθη το ντέμπι κορυφής ανάμεσα στη Γαλιά και στον Ρούβα. Ο Ρούβας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 36΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (πέναλτι που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους θεωρώντας ότι ήταν αυστηρή η απόφαση του κ. Φουκάκη) του Βάσιου που κέρδισε ο ίδιος από τον τερματοφύλακα . Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν προσέφερε τίποτα περισσότερο σε αντίθεση με την επανάληψη όπου ο Ρούβας κατάφερε σχετικά γρήγορα να «καθαρίσει» τη νίκη και παράλληλα να περάσει άνετα στην πρώτη θέση του ομίλου. Στο 50΄μετά από σέντρα σουτ του Κωνσταντινίδη και κόντρα στον τερματοφύλακα , η μπάλα αν και δεν βρήκε δίκτυα (αποκρούστηκε από αμυντικό) ο διαιτητής θεώρησε σωστά ότι πέρασε γραμμή και κατακύρωσε αμέσως το γκολ. (0-2). Από το σημείο αυτό και μετά ο Ρούβας είχε τον απόλυτο έλεγχο ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην το πιστεύουν πλέον με αποτέλεσμα στο 74΄ μετά από ωραία ενέργεια του Αντωνάκη και πλασέ του Τσιρλίδη να γίνει το 0-3 και η παράσταση ουσιαστικά να λάβει τέλος

2-0 Ο Α.Ο.Τυμπακίου τον Αστέρα Μυρτιάς μειώνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους 2 βαθμούς

Παίζοντας σε γενικές γραμμές πολύ καλό ποδόσφαιρο, ο ΑΟ Τυμπακίου κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με σκορ 2-0 από τον Αστέρα Μυρτιάς στο Τυμπάκι και παράλληλα να του «σπάσει» το αήττητο σερί των 7 αγωνιστικών……Στο 15′ ο Γιαννακάκης έπιασε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ, για να έρθει το 30΄, όπου ο Καρβελάς με σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το 1-0, ενώ λίγο αργότερα ο Αναγνωστάκης είχε ένα καλό σουτ το οποίο όμως πέρασε άουτ.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας προσπάθησε να απειλήσει έχοντας δυο φάσεις με τον Παπαδόπουλο, όμως στο 85΄ η ομάδα του Τυμπακίου κατάφερε να «σφραγίσει» τη νίκη της, όταν ο Χριστοδουλάκης Ι. βγήκε από πλάγια και με ωραίο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΕΤΡΑΚΗ (προπονητή ΑΟΤ):

Νομίζω οτι ήταν μια πάρα πολύ σπουδαία νίκη για εμάς. Αυτό που με χαροποιεί περισσότερο απο όλα είναι οτι απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, η ομάδα μας είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που θέλουμε.Νομίζω ήμασταν κυρίαρχοι όλο το 90 λεπτο, και νομίζω πως ήταν μια δίκαιη νίκη. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, καλή συνέχεια στον Αστέρα Μυρτιάς, και τώρα πλέον κοιτάζουμε παρακάτω.

· Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε από τις δύο ομάδες του Τυμπακίου (Πυργιώτισσα, ΑΟΤ) στους αγώνες που διεξήχθησαν το Σάββατο και την Κυριακή στο γήπεδο του Τυμπακίου, στη μνήμη της Ειρήνης Μαραγκάκη που έχασε τη ζωή της πριν 15 ημέρες σε τροχαίο ατύχημα που έγινε στον Κόκκινο Πύργο και είχε συνταράξει όλη την περιοχή της Μεσσαράς.

Επιμέλεια: Στέλιος Χανιωτάκης