• 26 Απριλίου, 2024

ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑ! Πιτσιρίκια για φίλημα! Στην τετράδα του κόσμου η Εθνική Εφήβων μπάσκετ!

euniki

Στους “4” του κόσμου η Ελλάδα! Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Ισπανίας με 59-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-19 όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ (4/7, 20:30)!

Η Εθνική Εφήβων δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Ισπανία, αφού επικράτησε με 59-70 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-19 που διεξάγεται στο Ηράκλειο όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ (4/7, 20:30).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασε στροφές στην γ’ περίοδο, μετέτρεψε το 26-26 του ημιχρόνου σε 37-50 στο 27’26” κι έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά από τη “φούρια ρόχα” που τα περίμενε όλα από τον Σίμα.. Σπουδαία εμφάνιση από τον Χαραλαμπόπουλο, έβγαλε ενέργεια ο Ντόρσεϊ ενώ Μήτογλου και Τολιόπουλος έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση της Ελλάδας.

Ο αγώνας

Ο Γιακούμπα Σίμα ηγήθηκε επιθετικά της Ισπανίας στον προημιτελικό με την Ελλάδα, σκοράροντας τους 9 από τους 14 πόντους της “φούρια ρόχα” στην α’ περίοδο και κερδίζοντας κατά κράτος τις “μάχες” με τον Παπαγιάννη. Η Ισπανία προηγήθηκε με +6 (12-6, 4’23”) με κάρφωμα του Σίμα ωστόσο η Ελλάδα αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Σταμάτη, Τολιόπουλο, Κώττα και ισοφάρισε σε 14-14, στο 10′.

Το επιμέρους σκορ για την Ελλάδα έφτασε στο 2-11 όταν ο Σταμάτης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 14-17. Παρ’ όλα αυτά, η Ισπανία περιόρισε τον Ντόρσεϊ, έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 22-17 με καλάθι του Βίλα στα 4’04” για τη λήξη του ημιχρόνου στο Ηράκλειο. Η Εθνική ισορρόπησε, ισοφαρίζοντας σε 26-26 στο 20′.

Ο Ντόρσεϊ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της άμυνα, άφησε τους Ισπανούς χωρίς καλάθι στα πρώτα λεπτά, περιόρισε τον Σίμα και προηγήθηκε με 37-50 στο 27’26”. Η ελληνική ομάδα δεν κατέβασε στροφές. Τουναντίον, το γκολ-φάουλ του Λούντζη εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (48-68) στα 3’22” για τη λήξη του αγώνα! Το μόνο που κατάφεραν οι Ίβηρες ήταν να μειώσουν στο τελικό 59-70.

Έτσι η Ελλάδα προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-19 και θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ, που νωρίτερα ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Ιταλίας.

Πηγή: sport24.gr