epsi miktes

Μετά την σπουδαία πρόκριση των Παίδων με 3-2 κόντρα στην Εύβοια, ήρθε η σειρά των Νέων να πάρουν το εισιτήρια για τον μεγάλο τελικό του  πρωταθλήματος προεπιλογής των Εθνικών ομάδων, επικρατώντας της Άρτας με 2-1.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης το…συγκρότημα του Δημήτρη Τριβιζαδάκη  μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει την πρώτη καλή στιγμή στο 3ο λεπτό, όταν ο Χαϊντίνι έκανε ότι ήθελε τον αμυντικό της Άρτας και έβγαλε σέντρα για τον Χιώτη με τον τελευταίο να μην πιάνει καλά το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η υπεροχή για την Μικτή Νέων Ηρακλείου συνεχίστηκε με τους Χαϊντίνι, Νοικοκυράκη και Καλαϊτζάκη να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα της Άρτας, ωστόσο τα τελειώματα τους δεν ήταν όπως έπρεπε με αποτέλεσμα το μηδέν μηδέν να παραμένει μέχρι το 40ο λεπτό.

Από το σαράντα και μετά το παιχνίδι έγινε… ροντέο, καθώς η Άρτα πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει.  Στο 45ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ηρακλείου πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Χιώτης έκανε μια φανταστική ενέργεια και πάσαρε στον Νοικοκυράκη, με τον τελευταίο να πλασάρει στην κίνηση και να κάνει το 0-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Άρτα κέρδισε πέναλτι με τον Θέμελη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροβίνος με τον Κοιλάδη να διώχνει εντυπωσιακά και στην συνέχεια της φάσης ο Μαργώνης σούταρε, όμως ο πορτιέρο του Ηρακλείου έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η ομάδα Νέων της Άρτας μπήκε λίγο πιο δυνατά και να δημιουργεί ευκαιρία στο 47ο λεπτό όταν μετά από αναμπουμπούλα ο Μαργώνης έκανε μια σπουδαία ενέργεια και σούταρε με την μπάλα να περνάει άουτ.

Από εκεί και μετά η ομάδα της Μικτής Νέων Ηρακλείου προσπάθησε να παγώσει το ρυθμό και στην συνέχεια δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Χιώτη. Στο 55ο λεπτό η ομάδα του Τριβιζαδάκη «αγκάλιασε» την πρόκριση στον τελικό κάνοντας το 2-0 με υποδειγματικό πλασέ του Νοικοκυράκη, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Καλαϊτζάκη.

Από εκεί και μετά η Άρτα ανέβασε στροφές και προσπάθησε  να πετύχει κάποιο γκολ ούτως ώστε να ξανά μπουν στο παιχνίδι, δημιουργώντας ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτή του  66ου λεπτού όταν ο Παππάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Κράμπης έπιασε την κεφαλιά, με τον Δολαψάκη να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Το Ηράκλειο έφτασε κοντά στο γκολ στο 75ο λεπτό όταν ο Παπαδάκης, έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση της Άρτας απέφερε καρπούς, καθώς στο 86ο λεπτό ξαναμπήκαν στο παιχνίδι,  όταν ο Κοτσιάλος, έκανε ωραία προσπάθεια και πέρασε για τον Μαργώνη με τον τελευταίο να πλασάρει και να κάνει το 2-1.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, όμως τα…πιτσιρίκια του Δημήτρη Τριβιζαδάκη κράτησαν το υπέρ του 2-1 και πήραν την σπουδαία πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος  προεπιλογής των Εθνικών ομάδων.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΠΣ Άρτας:  Μασούκας, Σαρανιάρης, Κακοχρήστος(24′ Βάσιος), Θέμελης(73′ Γεωργακόπουλος), Χρήστου, Βασίλας, Καζέλης(46′  Κράμπης), Μαργώνης, Κοτζιάλος, Ροβίνας, Παππάς.

ΕΠΣ Ηρακλείου: Κοιλάδης, Δολαψάκης, Κουρίνος, Κουγιουμουτζής, Ζερβάκης, Μαυρογιαννάκης, Χιώτης(54′ Παπαδάκης), Αλεξάκης, Χαϊντίνι, Καλαϊτζάκης(82′ Στεφανάκης), Νοικοκυράκης.

Αναλυτικά η αναμέτρηση:

Τέλος στην αναμέτρηση με την Μικτή Νέων Ηρακλείου να παίρνει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό!

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

87′ αλλαγή για το Ηράκλειο ο Αρχοντάκης στην θέση του Αλεξάκη

86’ΓΚΟΛ για την Άρτα, όταν ο Κοτσιάλος έκανε ωραία προσπάθεια και πάσαρε στον Μαργώνη με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να μειώνει.

84′ Κόρνερ από τον Μαργώνη με τον Βασίλα να πιάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Κοιλάδη.

83′ Ο Χαϊντίνι μετά από ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ με το αριστερό, με τον πορτιέρο να διώχνει.

82′ Αλλαγή για το Ηράκλειο, ο Καλαϊτζάκης βγήκε και πέρασε στην θέση του ο Στεφανάκης.

76′ Καλή φάση για την Άρτα όταν ο Βασίλας, πέρασε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Κοιλάδης βγήκε και μάζεψε πριν γίνει επικίνδυνος ο Κοτσιάλος.

75′ Τεράστια ευκαιρία για το Ηράκλειο να πετύχει και τρίτο γκολ, όταν ο Καλαϊτζάκης έκανε ωραία προσπάθεια και πάσαρε στον Παπαδάκη, με τον τελευταίο να πιάνει ένα μονοκόματο σουτ και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

73′ Αλλαγή για την Άρτα έξω ο Θέμελης, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι μέσα ο Γεωργακόπουλος.

71′ Ο Χαϊντίνι μετά από ωραία ενέργεια σέντραρε με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του αμυντικού της Άρτας, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης ζήτησε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

68′ Χαμένη ευκαιρία για το Ηράκλειο, όταν ο Χαιντίνι πέρασε ωραία στον Νοικοκυράκη, με τον τελευταίο να πλασάρει και τον γκολκίπερ της Άρτας να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

66′ Τεράστια ευκαιρία για την Άρτα να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν ο Παππάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Κράμπης έπιασε την κεφαλιά, και τον Δολαψάκη να διώχνει πάνω στην γραμμή κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

59′ Ευκαιρία για την Άρτα, όταν ο Σαρανιάρης σέντραρε με τον  Ροβίνο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

55΄ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μικτή Νέων Ηρακλείου που παίρνει σαφές προβάδισμα για τον τελικό. Ο Καλαϊτζάκης, βρήκε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Νοικοκυράκη και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-0.

53’΄Ο Χιώτης δεν μπορεί να συνεχίσει και αφήνει την θέση του στον Παπαδάκη.

52′ Ωραία προσπάθεια του Χιώτη, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άρτα, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα ο Μαργώνης έκανε μια ωραία προσπάθεια, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την Άρτα να πραγματοποιεί την δεύτερη αλλαγή της. Στην θέση του Καζέλη ο Κράμπης.

Ημίχρονο στο ΔΑΚ Κορυδαλλού με τη Μικτή Νέων Ηρακλείου  να προηγείται 1-0.

45′ Πέναλτι για την Άρτα που το κέρδισε ο Θέμελης μετά από κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροβίνοδς, με τον Κοιλάδη να αποκρούει και στην επαναφορά ο Μαργώνης σούταρε με τον Κοιλάδη να διώχνει εντυπωσιακά.

45′ ΓΚΟΟΟΛ. Μετά από πολλές προσπάθειες η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, όταν ο Χιώτης έκανε μια φανταστική ενέργεια έδωσε στον Νοικοκυράκη και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για την Μικτή Νέων Ηρακλείου.

42′ Σέντρα Καλαϊτζάκη με την μπάλα να κοντράρει και να πέρνει ύψος ο Κουγιουμτζής μπήκε στην διεκδίκηση και με μια αδύναμη κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

36′ Ο Χαϊντίνι πάσαρε στον Καλαϊτζάκη, με τον τελευταίο να μην μπορεί να κάνει καλό σουτ, καθώς ήταν υπό πίεση με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Φανερά ανώτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης  η ομάδα του Ηρακλείου, η οποία όμως έχει ένα μικρό πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, την στιγμή που η Άρτα σιγά σιγά προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Να ενημερώσουμε πως έχει ξεκινήσει και η βροχή στο γήπεδο του ΔΑΚ Κορυδαλλού.

33′ Τεράστια ευκαιρία για την Άρτα, όταν ο Βάσιος εκτέλεσε φάουλ με τον Καζέλη να είναι μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και να πλασάρει, όμως ο Κοιλάδης ήταν εκεί και μάζεψε την μπάλα.

29′ Μετά από κόρνερ του Καλαϊτζάκη, ο Νοικοκυράκης βρήκε τον Χαϊντίνι, με τον τελευταίο να σουτάρει αλλά η μπάλα να καταλήγει άουτ.

27′ Μετά από πάσα του Χιώτη ο Νοικοκυράκης έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μασούκα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

24′ Αλλαγή για την Άρτα στην θέση του Κακοχρήστου ο Βάσιος

22΄ Πρώτη ευκαιρία για την Άρτα, καθώς ο Ροβίνας, βρέθηκε έξω από την περιοχή σούταρε με τον Κοιλάδη να μπλοκάρει την μπάλα.

20′ Καλή στιγμή και πάλι για το Ηράκλειο μετά από ωραία συνεργασία Χαιντίνι, Καλαϊτζάκη και Νοικοκυράκη η μπάλα στρώθηκε στον Αλεξάκη, όμως το σουτ του πάλι πέρασε άουτ.

17′ Τεράστια ευκαιρία για το Ηράκλειο όταν ο Χαιντίνι πάσαρε στον Χαλκιαδάκη, με τον τελευταίο να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

15′ Σπουδαία ευκαιρία για το Ηράκλειο όταν ο Καλαϊτζάκης με ωραία μπαλιά έβγαλε μόνο του τον Χιώτη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μασούκα, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

3′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Ηράκλειο όταν ο Χαιντίνι έκανε ότι ήθελε τον αμυντικό της Άρτας έβγαλε την σέντρα με τον Χιώτη να μην πιάνει όπως θέλει το σουτ με αποτέλεσμα να καταλήγει άουτ.