Κομματικός “πυρετός” στην Κρήτη – Αυτοί είναι όλοι οι υποψήφιοι στο νησί, όλων των κομμάτων




Μια εβδομάδα ακριβώς πριν από την κρίσιμη εκλογική αναμέτρηση της 25ης Γενάρη και τα κομματικά επιτελεία κινούνται με πυρετώδεις ρυθμούς για να πετύχουν το καλύτερο δυνατό – για εκείνους- αποτέλεσμα. Την ίδια ώρα οι υποψήφιοι Βουλευτές όλων των κομμάτων “οργώνουν” την ενδοχώρα.

Από τη μια άκρη του νησιού ως την άλλη οι υποψήφιοι που μετέχουν στα ψηφοδέλτια των κομμάτων, πραγματοποιούν συναντήσεις, ομιλίες και περιοδείες, με στόχο να πείσουν ή να…μεταπείσουν τους ψηφοφόρους να τους στηρίξουν και να τους δείξουν εμπιστοσύνη.

Η…κατάκτηση της Κρήτης άλλωστε είναι ένας από τους σημαντικούς στόχους για όλους. Για αυτό άλλωστε και όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί στοχεύουν στο νησί και πραγματοποιουν τις κεντρικές τους προεκλογικές ομιλίες εδώ.

Ήδη ο Πάνος Καμμένος, ο Σταύρος Θεοδωράκης (αυτός αρκετές φορές) και ο Ευάγγελος Βενιζέλος έχουν πραγματοποιήσει επισκέψεις εδώ. Την ερχόμενη Τρίτη θα βρίσκεται στο Ηράκλειο το ιστορικό στέλεχος του ΚΚΕ και πρώτην Γ.Γ. του κόμματος Αλέκα Παπαρήγα, ενώ φινάλε στην περοεκλογική περίοδο, από το Ηράκλειο, θα κάνει ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, εκτός απροόπτου.

Το CretePlus.gr μια εβδομάδα πριν το στήσιμο της κάλπης σας θυμίζει ξανά τους υποψήφιους όλων των κομμάτων, σε όλη την Κρήτη

ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Νέα Δημοκρατία: Αλεξανδράκη Ρέα (Ρένα), Αυγενάκης Λευτέρης, Γρηγοράκη Ελένη, Δεικτάκης Γιάννης, Κτιστάκη Ελένη, Λυδάκη Μαρία, Μαράκης Εμμανουήλ, Ματαλλιωτάκης Γιώργος, Μπαμιεδάκης Γιώργος,Πασπάτης Γρηγόρης, Σενετάκης Μάξιμος

ΣΥΡΙΖΑ: Αλεξανδράκη – Νικολούδη Ειρήνη, Ασκορδαλάκης Μιχάλης, Βαρδάκης Σωκράτης, Γιαμαλάκη Νίκη, Διακάκη Μαρία, Ηγουμενίδης Νίκος, Κλάδος Μιχαήλ, Κριτσωτάκης Μιχάλης, Μιχελογιαννάκης Γιάννης, Σφακιανάκη Ιωάννα (Βάννα), Φιλίππης Απόλλων

ΠΑΣΟΚ: Αντωνόπουλος Λάμπρος, Βγόντζας Αντώνης, Καρακατσάνης Μιχάλης, Κεγκέρογλου Βασίλης, Κριθινός Κωνσταντίνος, Μπιτσακάκης Βασίλης, Μποκέας Μενέλαος, Παπαδογιαννάκη Δίκαια, Τσατσαράκης Εμμανουήλ, Χατζάκη – Μηλολιδάκη Ευαγγελία.

ΑΝ.ΕΛ.: Βαρσαμιδάκης Εμμανουήλ, Δαμαβολίτης Κωνσταντίνος, Ζερβάκης Εμμανουήλ, Ιεραπετρίτη Καλλιόπη, Μακαρόνας Γρηγόρης, Παπαδοδημητράκης Μιχάλης, Πινακουλάκη Μαριάννα, Ροδανάκη Θεονύμφη, Σκουλάς Νεκτάριος, Στεφανάκη Γεωργία, Χαλκιαδάκης Γιώργος.

Ποτάμι: Αεράκης Γιώργος, Αρβανίτης Χριστόφορος, Δανέλλης Σπύρος, Καραγιώργης Κυριάκος, Κτενιαδάκης Στέλιος, Κυπριωτάκης Ρούσσος, Μαργιωρής Ανδρέας, Παπαδάκη Αικατερίνη, Τζωρτζακάκης Αντώνης, Τιτομιχελάκη Χρυσάνθη, Τοπαλίδου Αναστασία.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ: Βρυσανάκης Γεώργιος, Ζερβάκης Εμμανουήλ, Ξυλούρης Κωνσταντίνος, Παπαδάκης Γεώργιος, Παπαδάκης Σπύρος, Παρασύρης Φραγκίσκος, Πετράκης Μανώλης, Σταματάκης Γιώργος, Στρατάκης Χρήστος, Χαριτάκης Γιώργος.

ΚΚΕ: Ανδρουλάκη Κρυσταλένια (Λίνα), Γωνιανάκης Ιωάννης, Δανδουλάκης Εμμανουήλ, Καρκαβάτσος Εμμανουήλ, Κοκοσάλη – Σαλούστρου Μαρία, Πατεράκης Νίκος, Σκεπάρνης Γιώργος, Σόφιου Εμμανουέλα, Στεφανάκης Γεώργιος, Συντυχάκκης Εμμανουήλ, Χουστουλάκη – Λουλάκη Αναστασία (Νατάσα).

Χρυσή Αυγή: Καρεφυλλάκης Σταύρος, Κασσομένου Ελευθερία, Κυριακού Χρυσούλα ,Περράκη Ελένη, Σπανουδάκης Αλέξανδρος, Σπληνάκης Νίκος, Συμεωνάκη Στεφανία, Τσινταράκης Λεωνίδας, Χωραφάκης Ιδομένεας.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Καραντεμοίρης Ιωάννης, Κοτσιφάκη Αριστέα, Κουρουνιώτης Χρήστος, Σταματάκης Εμμανουήλ.

ΑΝΤΑΡΣΥΑ: Αντωνίου Αντωνία, Βαλαής Ιωάννης, Βλαχάκης Κωνσταντίνος, Γκούβας Χαράλαμπος, Κριαράκης Γιώργος, Μηλιωνή Δήμητρα, Παπακανάκης Νίκος, Τρούλη Αντιγόνη, Φουκαράκης Μιχάλης, Χαιρέτη Ειρήνη, Χαραλαμπάκη Αγγελική.

ΛΑ.Ο.Σ.: Βαλμά Φωτω, Δράζιος Κώστας, Καγιαλή Φωτεινή, Καρβελάς Νίκος, Λάμπρου Χαράλαμπος, Μαρκατάτος Νίκος, Σάββα Μαρία, Σεραφειμόπουλος Λάμπρος, Στεφανουδάκης Γιάννης.

Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης (ΕΔΕΜ): Σηφάκης Ιάκωβος

Ένωση Κεντρώων: Κιρκικάκης Ιωάννης, Μαρτίνος Παντελής.

Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα ΕΕΚ – Τροτσκιστές: Κοζυράκη Ειρήνη

ΚΚΕ (μ-λ): Γκολέμη Ιωάννα, Δρακάκης Αντώνης, Μπαμπαλετάκη Αικατερίνη, Παξιμαδάκη Καλλιόπη, Παπαδοπούλου Ελένη, Σπανάκης Γιώργος.

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος: Φουφουδάκης Γιάννης

Τελεία: Αγγέλη Ειρήνη, Μπάλη Μαρία, Παντουβάκης Χαράλαμπος.

ΝΟΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ

Νέα Δημοκρατία: Δανδουλάκης Κωνσταντίνος, Καλλιονάκης Εμμανουήλ, Κεφαλογιάννης Γιάννης, Παπαδάκη Αγγελική.

ΣΥΡΙΖΑ: Αναγνωστάκη Ισμήνη, Λουλούδης Ηλίας, Μαυρογιάννης Μανώλης, Ξανθός Αντρέας.

ΠΑΣΟΚ: Βουκάλης Σήφης, Λίτινας Γιάννης, Μαθιουλάκη Κατερίνα, Μαρκάκης Νεκτάριος.

ΑΝ.ΕΛ.: Νεκτάριος Μουμουτζής, Μανώλης Βαρούχας, Κώστας Παρασύρης, Νίκος Σιλιγάρδος.

KKE: Αγγελογιαννάκης Βαγγέλης, Δακανάλη Ιωάννα, Μανουσάκης Νίκος, Μανουσογιάννης Μανούσος.

Ποτάμι: Βάσω Γ. Λίπα, Νικόλαος Α. Μολδοβανίδης, Μανώλης Ι. Μοσχονάς, Σουβατζή Α. Αναστασία.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.: Αλη Χαγκ, Ματίνα Βολτυράκη – Χατζάκη, Μαρία Γύπαρη, Μύρων Σκουλάς.

Χρυσή Αυγή: Αγγελάκης Νεκτάριος, Λυραντωνάκης Πέτρος, Μυριδάκη Γεωργία, Στεφανοπούλου Ζαχαρούλα.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Βαγγέλης Βερυκάκης, Νεκταρία Πατάτα, Αποστόλης Αποστολάκης.

Τελεία: Τσικινά Άννα

ΝΟΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ

Νέα Δημοκρατία: Βιρβιδάκης Κυριάκος, Βολουδάκης Μανούσος, Γκίζας Σταύρος, Μαρκογιαννάκης Χρήστος, Στασσινού Χριστίνα-Ελβίρα, Τσαμουρτζή-Κονταξάκη Ευαγγελία.

ΣΥΡΙΖΑ: Βαγιωνάκη Βάλια, Διάκος Κωνσταντίνος, Μπαλωμενάκης Αντώνης, Παπανδρέου Ανδρέας, Πολάκης Παύλος, Σταθάκης Γιώργος.

ΠΑΣΟΚ: Καβελάκης Βασίλης, Κοτσιφάκης Γιώργος, Κουρτάκης Γιάννης, Παπαδάκης Πέτρος, Πούλακας Γιώργος, Νικολαίδης Αλκίνοος.

ΑΝ.ΕΛ: Αλεξάκης Μιχάλης, Γύπαρης Κωνσταντίνος, Καπαρουδάκης Παντελεήμων, Σαπουνάκης Παναγιώτης, Χριστουλάκης Θεόφιλος, Ψαράκη-Ποποδάκη Ιωάννα.

Κ.Κ.Ε.: Κουμάκη Αλεξία, Βουρλάκης Νίκος, Λουτσέτης Χαράλαμπος, Μαρινάκης Αλέξανδρος, Μελισσάκης Νικήτας, Ρηγανάκος Φώτης.

Ποτάμι: Θεοδωράκης Σταύρος, Μανουσάκη Δάφνη, Μαρακάκης Γιώργος, Νικολούδης Εμμανουήλ, Σηφοδασκαλάκης Εμμανουήλ, Φτυλιτάκη Νίκη.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.: Ζεκάκη Σγουρομάλλη Σοφία, Μαρακάκης Ιωάννης, Πολιουδάκης Γιώργος, Σαμιωτάκης Αντώνης, Σημαντηράκη Αριστέα, Χαλακατεβάκης Ηλίας.

Χρυσή Αυγή: Αλεξανδράκη Μαρια, Γαρμπιδάκης Νίκος, Μαμωνα Αναστασία, Σταθάκης Δημήτρης, Κοτρωνάκης Κωνσταντίνος.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Καστρινάκη Ζαχαρένια, Μπονατάκης Μιχάλης, Σκουλά Μελπομένη, Τζωρτζάκης Κωνσταντίνος.

ΑΝΤΑΡΣΥΑ: Γαλανάκης Χρήστος, Δινοπούλου Βαΐα, Καλιτσουνάκη Μαρία, Μπέλμπας Χρήστος, Πιαγκαλάκης Γιώργος, Ρίζος Σεραφείμ.

ΛΑ.Ο.Σ: Βλαμάκης Στέλιος, Βλαστάρη Αγγελική, Δρακωνάκης Γιώργος, Ράλλη Ισμήνη, Φραγκιαδάκη-Κουτουλάκη Άννα, Χαιρετάκης Ζαχαρίας.

Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης (ΕΔΕΜ): Μαντέλης Διόνυσος

Ένωση Κεντρώων: Γιουρμετάκης Γεώργιος, Μανιμανάκης Αλέξανδρος, Μεντεσίδου Ερασμία, Νικολάου Σοφία.

ΚΚΕ μ-λ: Αρχολέων Αρτέμης, Κοκολαντωνάκης Νεκτάριος, Νταμαδάκης Χρήστος, Ριτζάκης Μανούσος, Χαρτζουλάκης Ιωάννης.

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας: Κουκουβιτάκης Ευστράτιος

Τελεία: Κορωνάκης Νίκος, Μητσοτάκης Εμμανουήλ.

ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

Νέα Δημοκρατία: Βλάσση Ελένη, Κουνενός Γιάννης, Μαυρικάκης Βαγγέλης, Πλακιωτάκης Γιάννης.

ΣΥΡΙΖΑ: Δερμιτζάκης Κώστας, Δερμιτζάκης Δημήτρης, Θραψανιώτης Μανόλης, Μπιτσάκης Μιχάλης.

ΠΑΣΟΚ: Ανδρουλακη Αναστασία, Αντωνακης Γεώργιος, Παπαγρηγόρη Βασιλική.

ΑΝ.ΕΛ.: Καρατέρη Παρασκευή, Μουτάκης Λεωνίδας, Σκορδίλη Μαρία, Φραγκιαδάκης Νικόλαος.

ΚΚΕ: Θεοδώρου Γιώργος, Καράμπελλα Σταυρούλα, Κοτσιφάκη Μαρία, Σιμεωνίδης Σίμος.

Ποτάμι: Εικοσιπεντάκης Φάνης, Περράκης Αναστάσιος.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.: Γιαλίτη Κακουράκη Δέσποινα, Ζήβας Κώστας, Μηλιός Σήφης, Χριστοδουλάκης Παύλος.

Χρυσή Αυγή: Καραβοστασίτης Στυλιανός, Συκιωτάκης Ιωάννης, Φλεβαράκη Μαρία.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Θεοδωρόπουλος Χρήστος, Σαριδάκης Αντώνης.

ΑΝΤΑΡΣΥΑ: Αλέξης Νικόλαος, Παϋσανίδου Ελένη.

ΛΑ.Ο.Σ.: Κοκκάλη Αναστασία, Μιχελάκης Νικόλαος, Φιλιππάκη Βικτωρία.

Ένωση Κεντρώων: Καλαμάρα Ευαγγελία, Λαμπίρης Θεόφιλος.

ΚΚΕ μ-λ: Δελόγκος Θεόδωρος

 

 

 

http://www.creteplus.gr/