«Όταν προσπαθούμε όλοι είναι πολύ δύσκολο να μας νικήσει ο οποιοσδήποτε»

pao briz

Με σκορ 2-1 επικράτησε ο Παναθηναϊκός της βελγικής Κλαμπ Μπριζ στο κατάμεστο «Απόστολος Νικολαΐδης» και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς, την Τετάρτη 5 Αυγούστου. Ήταν η πρώτη νίκη των Πρασίνων στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από επτά χρόνια. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε στο 10ο λεπτό γκολ, έχασε ένα παίκτη με την αποβολή του Σάντσεθ, έχασε ένα πέναλτι με τον Μπεργκ, αλλά κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να σταθεί καλά στο γήπεδο απέναντι σε μια μέτρια Μπριζ.
image
Το γκολ για τους Βέλγους σημείωσε ο Μπομπό με κεφαλιά. Στο 34΄ ο Μπρουζίς απέκρουσε το κακοχτυπημένο πέναλτι του Μπεργκ, που είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Καρέλης από τον Μέχελε, αλλά στο 37΄ ο Σουηδός άσος ισοφάρισε με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Νίνη στο δεύτερο δοκάρι των Βέλγων. Στο 65ο λεπτό ο σκόρερ των φιλοξενούμενων έγινε μοιραίος για την ομάδα του. Σε μια ακίνδυνη φάση στην περιοχή ο Μπομπό χρησιμοποίησε εμφανώς το χέρι για να αποκρούσει, αλλά η φάση εκτυλίχθηκε μπροστά στον διαιτητή που έδειξε αμέσως τα 11 μέτρα και ο Καρέλης με ψυχραιμία διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
image

«Είχα πει πως ήθελα το μηδέν στην άμυνα. Όπως ξεκινήσαμε θα μπορούσαμε να δεχθούμε και δεύτερο γκολ», είπε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο τεχνικός των Πρασίνων, Γιάννης Αναστασίου, και συμπλήρωσε: «Η ομάδα πατούσε καλύτερα, χάσαμε το πέναλτι, ισοφαρίσαμε και με μια ανόητη ενέργεια στο κέντρο βάλαμε πίεση στους εαυτούς μας. Με την προσήλωση που είχαμε και με τα παιδιά που μπήκαν, με δέκα νομίζω πως είχαμε τον έλεγχο» υπογράμμισε ο Έλληνας τεχνικός. Τρέξαμε πολύ, αλλά για να παίξεις σε αυτό το επίπεδο και να φτάσεις μακριά πρέπει να ”ματώσεις”. Βγάλαμε την ψυχή που έπρεπε και πιστέψαμε ότι μπορούμε την νίκη. Όταν καταφέρνεις και κερδίζεις, έτσι δείχνει κάτι. Έχουμε πράγματα να διορθώσουμε. Κάποια παιδιά δεν ήταν απόλυτα έτοιμα αλλά έπρεπε να παίξουν. Έχουμε μια εβδομάδα για να παίξουμε στο Βέλγιο».

ΦΩΤΟ: ΑΠΕ ΜΠΕ/ΑΠΕ ΜΠΕ/ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ