234117

Και στο τέλος το παίρνει πάντα η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι, έχοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μεγάλα κέφια, έκαναν ότι ήθελαν την Γιουβέντους (4-1), που κατέρρευσε στο δεύτερο μέρους, και πανηγύρισαν το 12ο τρόπαιο της ιστορίας τους!

Έγραψε ιστορία η ομαδάρα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία έγινε ο πρώτος σύλλογος που κατακτάει δύο σερί τρόπαια από καταβολής του Champions League. Ο Κριστιάνο (20’) άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει με φανταστικό γκολ ο Μάντζουκιτς (27’). Ωστόσο, στην επανάληψη η Μεγάλη Κυρία αποδείχθηκε… μικρή καθώς δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και δέχθηκε τρία γκολ από Κασεμίρο (61), Ρονάλντο (64’) και Ασένσιο (90’).

Το ματς

Με σκοπό να κυριαρχήσει, μπήκε στο ματς η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν αρκετά διαβασμένη, πήρε τον έλεγχο και απείλησε στα πρώτα λεπτά. Στο 3’ ο Ιγκουαΐν έκανε αδύναμη κεφαλιά, με τον Νάβας να μπλοκάρει εύκολα. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ιγκουαΐν, ενώ στο 7ο λεπτό ο πορτιέρε της Ρεάλ έβγαλε πολύ δύσκολα το σουτ του Πιάνιτς από τα όρια της περιοχής. Ακολούθησαν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν και νεύρα από τις δύο πλευρές, μέχρι να φτάσουμε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης!

Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Κριστιάνο άνοιξε στον Καρβαχάλ, αυτός του γύρισε την κατάλληλη στιγμή και ο Πορτογάλος σούπερ σταρ με ωραίο πλασέ (που κόντραρε στον Μπονούτσι) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για την Ρεάλ. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των Μαδριλένων κράτησαν για μόλις επτά λεπτά. Ο Σάντρο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ιγκουαΐν έστρωσε στον Μάντζουκιτς, ο οποίος αφού στόπαρε με το στήθος, με φανταστικό γυριστό δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάβας. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πάντως, δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο, με την μοναδική φάση να είναι μια κακή κεφαλιά του Κριστιάνο στο 33ο λεπτό μέσα από την περιοχή.