epsi neoi 2018

Το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος «τσέκαρε» στη Θεσσαλονίκη η Μικτή Νέων του Ηρακλείου, επικρατώντας 0-2 των Σερρών στο γήπεδο της Μίκρας.

Οι ταλαντούχοι ποδοσφαιριστές πανηγύρισαν τη μεγάλη επιτυχία της πρόκρισης στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Έτσι, το Ηράκλειο ολοκλήρωσε την 4αδα μαζί με Κυκλάδες, Αχαΐα και Μακεδονία, ενώ η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί το επόμενο διάστημα.

Κουτεντάκης και Σμπώκος πέτυχαν τα γκολ της νίκης για την ομάδα της ΕΠΣΗ.

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ (Γιάννης Κόκκινος): Γκαϊδατζάκης, Τζελέπης, Γιαγτζόγλου, Μυλωνάς, Μακράκης (83′ Μάδι), Βαλαβανίδης (71′ Βεντούζης), Αλεξιάδης (53′ Κυριακίδης), Φίλλιπος, Χατζηπαυλίδης, Σιψής, Αποστολόπουλος.

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Ψιμόπουλος, Σμπώκος, Μανιουδάκης, Πακιουφάκης (56′ Στακάκης), Γκίκας, Κουτεντάκης (88′ Βοργιάς), Παπαδάκης, Σαβουϊδάκης, Μαμουλάκης, Ροδίτης (83′ Λίλο), Τσαμπουράκης (75′ Ζηδιανάκης).

Το «φιλμ» του αγώνα

4’ Σουτ του Πακιουφάκη μέσα από την περιοχή μπλοκάρει σταθερά ο Γκαϊδατζάκης.

5’ Ο Γκίκας επιχειρεί τη σέντρα σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

28’ Μεγάλη ευκαιρία για τις Σέρρες με τον Σιψή, ο Ψιμόπουλος παραχωρεί κόρνερ στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο επιθετικό.

36’ Συρτό σουτ από τον Φίλλιπο για τους τυπικά γηπεδούχους, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

40’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Σέντρα του Σαβουϊδάκη από δεξιά, κεφαλιά του Κουτεντάκη στην “καρδιά” της άμυνας και 0-1 για τους Νέους του Ηρακλείου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Μικτή Νέων του Ηρακλείου είναι μπροστά στο σκορ με 0-1.

54’ Σουτ του Σιψή από τα όρια της περιοχής δε θα βρει στόχο.

59’ Κεφαλιά του Μαμουλάκη μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

63’ Γύρισμα για τις Σέρρες από δεξιά, ο Αποστολόπουλος από πολύ κοντά δε θα καταφέρει να κάνει την προβολή.

68’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κόρνερ του Μαμουλάκη από δεξιά, κεφαλιά του Σμπώκου στο δεύτερο δοκάρι και 0-2.

83’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΠΣ Σερρών με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως ο Τίτος Κουτεντάκης διώχνει πάνω στη γραμμή.

86’ Σέντρα του Ζηδιανάκη από δεξιά, κεφαλιά του Στακάκη εκτός εστίας.

Τελικό αποτέλεσμα, νίκη πρόκριση για τη Μικτή Νέων του Ηρακλείου.

Από:Καλιακάκης Γιάννης