• 26 Απριλίου, 2024

Το πρωτάθλημα στον Ρούβα, η δόξα στη Γαλιά

ec9265bde66950644d6c21a6be461600_XL

Με τον Αργύρη Συνάνη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού, ο Ρούβας κέρδισε 1-0 τη Δόξα Γαλιάς και στέφθηκε πρωταθλητής Α1 ΕΠΣΗ.

Η Δόξα Γαλιάς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και από το πρώτο ημίχρονο έδειξε τις προθέσεις της έχοντας πολλές και σημαντικές φάσεις για να σκοράρει με τους Αριστεινίδη και Παπαδάκη. Στο 78′ ο Γιαλιτάκης κέρδισε πέναλτι για την Δόξα με τον Παπαδάκη να το εκτελεί όμως ο πρωταγωνιστής του αγώνα Συνάνης έπεσε στην σωστή γωνία και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, παίζοντας μάλιστα και τραυματίας!

Στο 90+4 ο Κεφαλούκος με κεφαλιά έκανε το 1-0 «σφραγίζοντας» έτσι την νίκη που έδωσε το πρωτάθλημα στην ομάδα του Μηνά Πίτσου. Δεύτερο σερί πρωτάθλημα στην Α1 ΕΠΣΗ για τον ικανό τεχνικό ο οποίος και πέρυσι κατέκτησε το τρόπαιο στο ίδιο γήπεδο ως προπονητής του Ζαρού.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΡΟΥΒΑΣ: Συνάνης, Πετράς, Αντωνάκης, Ανυφαντάκης, Κεφαλούκος, Κορδονούρης, Κωνσταντινίδης, Φουκαράκης, Βάσος, Ντούμος, Καστελιανάκης (70′ Καλεμάκης)
ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ: Ζαφείρης Δ., Φράγκος, Ιερωνυμάκης, Χαμαλάκης, Αραβιάκης (83′ Kαργιωτάκης), Αριστεινίδης, Ζαφείρης Α., Σουτζής (85′ Γκουτσέλης), Γιαλυτάκης, Παπαδάκης (82′ Χαραλαμπάκης), Μαρκάκης

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

8′ Απευθείας φάουλ του Παπαδάκη, ο Συνάνης διώχνει με τις γροθιές!

10′ Ο Μαρκάκης μπήκε μόνος του από αριστερά στην περιοχή του Ρούβα, το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και δε μπόρεσε να απειλήσει.

25′ Ο Ντούμος επιχειρεί σουτ, ο Ζαφείρης Δ. μπλοκάρει

43′ Σουτ του Αριστεινίδη, τεράστια απόρκουση από το Συνάνη στην αριστερή του γωνία!

58′ εκτέλεση φάουλ από το Βάσο, άουτ!

63′ Ο Συνάνης τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή, όμως έπειτα αποφάσισε ότι θα συνεχίσει

70′ Πέναλτι για τη  Δόξα Γαλιάς! Ο Κουκουλάκης δίνει την εσχάτη των ποινών για χέρι του Ανυφαντάκη!

70′ Ο Παπαδάκης εκτελεί, ο Συνάνης αποκρούει!!

80′ Σουτ του Κωνσταντινίδη, μπλοκάρει ο Ζαφείρης

85′ Σουτ του Κεφαλούκου, λίγο άουτ

94′ ΓΚΟΛ! Ο Λάμπρος Κεφαλούκος ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις! 1-0!

Πλέον ο Ρούβας κοιτάζει τα μπαράζ ανόδου οπου θα αναμετρηθεί με τις πρωταθλήτριες ομάδες των άλλων νομών της Κρήτης