Άλλο ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο με ποδοσφαιρική δράση ολοκληρώθηκε στα γήπεδα της ΕΠΣΗρακλείου. Σε άλλη μια αγωνιστική οι ομάδες της Μεσαράς είχαν πρωταγωνιστικό σχεδόν σε όλες της κατηγορίες της ΕΠΣΗ. Για τον πρώτο όμιλο της Α1, η Δόξα Γαλιάς ‘’γκρεμίστηκε’’ από την κορυφή της Α1, ο φορμαρισμένος ΑΟΤ ανέβηκε δεύτερος στην βαθμολογία πίσω από τον πρωτοπόρο πλέον Ηρόδοτο, η Γόρτυς πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι ΑΕΜ έχασαν από τον ΟΦΑ. Για τον δεύτερο όμιλο της Α1 ο Ρούβας έπιασε κορυφή στη βαθμολογία, ενώ ο Ζαρός πήρε ‘’χρυσή ισοπαλία’’ στις Αρχάνες.  Για την Α2 η Πυργιώτισσα παρέμεινε στα τελευταία σκαλοπάτια της κατηγορίας χωρίς βαθμό, ενώ η Φαιστός μετά την ισοπαλία με τον Μαραθώνα παρέμεινε στην 7η θέση. Για την Β2 κατηγορία ο Κόρακας μετά τη σημερινή του νίκη έπιασε την 5η θέση στη βαθμολογία. Για την Γ κατηγορία της ΕΠΣΗ η νεοφώτιστη ΑΕΚαμηλαρίου ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της.

DSCN7201

Αναλυτικότερα τα παιχνίδια των ομάδων της Μεσαράς

Ηρόδοτος – Δόξα Γαλιάς 4 – 1

12091269_10207230958308205_5378521356649606091_o

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι η Δόξα Γαλιάς, αφού κατάφερε να μπεί μπροστά στο σκόρ στο 35΄, όταν, έπειτα από ωραία σέντρα του Βιδάκη, ο Φουκαράκης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Δυστυχώς όμως δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με αυτό το σκόρ καθώς στο 41΄ ο Ζαφείρης έβγαλε συρτή σέντρα και ο Καρβελάς με κοντινό πλασέ ισοφάρισε το σκορ σε 1-1.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση  και κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή στο 54΄ όταν μετά από εντυπωσιακή ενέργεια και πλασέ μέσα από την περιοχή ο Ζαφείρης σημείωσε το 2-1, για να έρθει στο επόμενο λεπτό ο Μωραίτης να «γράψει» το 3-1 και στο 67΄ ο Μεταξάκης να διαμορφώσει το τελικό 4-1

Ηρόδοτος: Ζαφείρης Δ., Χατζηβασίλης (44′ λ.τ. Αχιλλέως), Χαρίτος, Γενιτσαρίδης, Πρωτογεράκης (76′ Μπαλάφας), Προβυδάκης, Μαυρομάτης, Καρβελάς (61 λ.τ. Κοζυράκης), Ζαφείρης Α., Μεταξάκης, Μωραΐτης.

Δόξα Γαλιάς: Χανιωτάκης, Καριωτάκης Γ. (72′ Μιχελακάκης), Ιερωνυμάκης, Αραβιάκης, Μαρκάκης, Παπαδιός, Καλομοίρης, Βιδάκης (64′ Παρθενιάδης), Φουκαράκης, Σουτζής (60′ Αριστινίδης), Ξυμεράκης.

ΑΟΤυμπακίου – Αγία Βαρβάρα 2 – 0

DSCN7205

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΑΟΤ απέναντι στην Αγία Βαρβάρα στο γήπεδο του Τυμπακίου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25΄ με τον Μαρακομιχελάκη, για να έρθει στο 40΄ ο Γκούγκας με σουτ να σημειώσει το 2-0.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΤ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να δημιουργεί ευκαιρίες, πέφτωντας πάνω στο Σπανό που με τις εντυπωσιακές αποκρούσεις του κατάφερε να κρατήσει το σκόρ στο 2-0

ΑΟΤ: Κωνσταντουλάκης, Καζάλοφ, Κουρουθιανάκης, Χριστοδουλάκης Γ., Τριάντης(70’ Θαμνόπουλος), Μαραγκάκης, Καρταλλιανάκης, Γαργανουράκης(85’ Παπαδομανωλάκης), Μαρακομιχελάκης(80’ Αναγνωστάκης), Φλορένς, Γκούγκας.

Αγία Βαρβάρα: Σπανός, Βουτσινάς Ι., Κάλας(46’ Ποτηράκης), Πολάκης, Κλωνάρης, Βουτσινάς Γ.(58’ Τζανάκης), Κοζορώνης Ν., Παγκαλάκης, Μανωλακάκης(75’ Παπαγγελής), Νικολάου, Κοζορώνης Δ.

ΑΕΜοιρών – ΟΦΑρκαλοχωρίου 1 – 2

Τη ήττα με σκόρ 1-2 γνώρησε η ΑΕΜ στο στάδιο Μανώλης Στεφανουδάκης.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς κατάφερε να  προηγηθεί μόλις στο 5΄, με τον Λουλάκη να σημειώνει το 0-1.
Στη συνέχεια η ΑΕΜ  προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ωστόσο να σημειώσει κάποιο γκολ. Ο ΟΦΑ διπλασίασε τα τέρματά του στο 30΄, όταν ο Πυργής με ατομική ενέργεια και σουτ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ΑΕΜ να εντείνει την προσπάθεια να φτάσει σε ένα γκολ, κάτι το οποίο κατάφερε στο 70΄ με τον Δεληθωμαϊδη, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε γεγονός που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΟΦΑ να διαμαρτυρηθεί για ένα σουτ του Πυργή που  όπως υποστηρίζουν από την πλευρά της ομάδας του Αρκαλοχωρίου, η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας του Χριστοδουλάκη.
Όπως και να έχει το παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 85΄ η ΑΕΜ κατάφερε μεν να μειώσει το σκορ με τον Προβιδάκη, κάνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό σκόρ.

ΑΕ Μοιρών: Χριστοδουλάκης, Χατζηδάκης(70’ Προβιδάκης), Νικολακάκης, Ιερωνυμάκης, Συνοδινός, Μόντι, Κοτσιφάκης, Ηλιάκης, Δεληθωμαίδης, Σουλτάτος, Φανουράκης

ΟΦΑ: Κατσουλάκης, Σφακιανάκης(46’ λ.τ. Ψαθάκης), Μουρτζάκης, Τσίχλας, Τερζίδης, Πακιουφάκης, Λουλάκης, Φρόκου, Δαγκωνάκης(55’ Μαθιουδάκης), Ταφλάι(80’ λ.τ. Χοντρογιάννης), Πυργής

Ρούβας – Μινωική 3 – 0

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα πεχνίδια πέτυχε ο Ρούβας κερδίζοντας τη Μινωική με 3-0

Η ομάδα της Γέργερης άνοιξε το σκόρ στο 25΄ με τον Καστελλιανάκη να περνά τον γκολκίπερ της Μινωικής,  και να σημειώνει με πλασέ το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, ο Ρούβας στο 65΄ ύστερα από πάσα του Μερτίρι, ο Μυλωνάς έκανε το 2-0.
Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ρούβας κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Μυλωνάς  με τη μπάλα να φεύγει από τα χέρια του γκολκίπερ της Μινωικής και στη συνέχεια  να βρίσκει πάνω στον Γεωργόπουλο και  να καταλήγει στα δίχτυα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-0.

Ρούβας: Χωματάς, Ερέκι, Αντωνάκης, Γεωργόπουλος, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Οικονομόπουλος(60’ Μερτίρι), Μουρατίδης(75’ Κασαπάκης), Αμπντουραχμάνι(50’ Μυλωνάς), Ντουμος, Καστελλιανάκης

Μινωική: Ψαρουλάκης, Παναγιωτάκης, Κυπαράκης, Αποστολάκης, Ρουμελιώτης(80’ Καραμανίδης), Ψαράς, Νικηταράς(75’ Βαρδονικολάκης), Ζανελάρης, Καστελλιανάκης, Τσαφαντάκης, Βλάχος(80’ Αγριμάκης)

Γιούχτας – Ζαρός 0 – 0

Λευκή ισοπαλία για την ομάδα του Ζαρού στις Αρχάνες.

Ο Γιούχτας μπήκε πιο ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να σημειώσει κάποιο γκόλ. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια και αρκετά τετ α τετ με τον Παχάκη και τον Νοκάι να αστοχούν από πλεονεκτικές θέσεις.
Από την άλλη πλευρά του ο Ζαρός προσπάθησε να απειλήσει χωρίς επιτυχία, όμως το τελικό αποτέλεσμα τον αφήνει ικανοποιημένο, αφού ο ένας βαθμός αποσπάστηκε από μια σαφώς δύσκολη έδρα.
Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Γιούχτας διαμαρτυρήθηκε για μία φάση στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν ο Παχάκης προσπάθησε να πιάσει κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τους ανθρώπους της ομάδας των Αρχανών να θεωρούν πως σπρώχτηκε καθαρά και ο διαιτητής έπρεπε να σφυρίξει πέναλτι.

Γιούχτας: Καφούσης, Κουκάκης, Κωστάκης, Σεληνιωτάκης, Μπιλτσάρι, Λουμπάκης, Κωνσταντίνου(70’ Λουλάκης), Κονιδάκης(80’ Τσουπάκης), Νοκάι, Κασσωτάκης Μ., Παχάκης

Ζαρός: Ζαχαριουδάκης, Πολυμερίδης Γ., Νταβιγλάκης, Αλμπαντάκης Β., Λουλιάδης, Διγενής, Φραγκιαδουλάκης, Κλαπάκης Β.(60’ Δαριβιανάκης), Φραγκιαδάκης(75 Γιαννουλάκης), Κλαπάκης Γ.(85’ Δασκαλάκης), Παπαδόπουλος

Ανθεστίων – Πυργιώτισσα 3 – 0

Πυργιώτισσα 2015

Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε η Πυργιώτισσα από τον Ανθεστίωνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30′ με τον Τρουλάκη.
Στην επανάληψη, η Πυργιώτισσα ξεκίνησε καλύτερα και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Γκενίκα δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να σκοράρει.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τη νίκη τους με τον Δρακούλη να διαμορφώνει με δύο προσωπικά του γκολ στο 85΄ και 89΄, το τελικό 3-0.

Ανθεστίων: Πετρογιάννης, Κελαράκης, Αναγνωστόπουλος, Κλάδος, Σαιτάκης, Κιούσης, Πεχυνάκης(65’ λ.τ. Τσιγγένης), Σταυρακάκης(52΄ λ.τ. Ζέρος), Δρακούλης, Τρουλάκης, Μεμοτσέλα(83′ Ζηρδέλης)

Πυργιώτισσα: Κυδωνάκης, Αυγενάκης(80′ Χριστοδουλάκης), Δασκαλάκης(60′ Παπαδάκης Γ.), Σαριδάκης, Παρίσι, Τσούπι, Φιτσάκης, Λαντζουράκης, Κιόσια, Νιολάκης, Γκενίκα

Μαραθώνας – ΑΕΦαιστός 1 – 1

Αν και η Φαιστός κατάφερε να προηγηθεί του Μαραθώνα, τελικά απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1, σ’ ένα παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Καλεσσίων για την 4η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, όταν μετά από λάθος της άμυνας ο Ξεκαρδάκης πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και με πλασέ έκανε το 0-1, ενώ στο επόμενο λεπτό έχασαν μοναδική ευκαιρία να  διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Παπαδάκης Γ.Μ από θέση τετ α τετ, έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντράλο.
Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 30΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του  Κτιστάκη, ο Κατσουλάκης πέτυχε το 1-1, για να χάσουν λίγα λεπτά αργότερα την ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Ροδιτάκη να «σημαδεύει» με σουτ το κάθετο δοκάρι του Σωπασή, ενώ στο 40΄ ο Νταβαρίνος από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στην επανάληψη ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ελάχιστες ευκαιρίες με κορυφαία εκείνες των γηπεδούχων όπου ο Κτιστάκης  με απευθείας κόρνερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και αυτή των φιλοξενούμενων όπου λίγο  πριν τη λήξη, ο Παπαδάκη Α. εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια της εστίας των γηπεδούχων.

Μαραθώνας: Ντράλο, Πασσάς, Κτιστάκης, Βολιτάκης, Κατσουλάκης, Ροδιτάκης, Βαθιανάκηςλ.τ(32’ Μουλακάκης), Νταβαρίνος(70’ Ρουμπάκης), Σκουλούδης(80’ Ζουμπουλάκης), Χριστάκης, Νταντουτάκης

Φαιστός:  Σωπασής, Αλμπαντάκης, Παπαδάκης Ν.,Καρταλιανάκης Σ., Παπαδάκης Α., Τρουλινάκης, Παπαδάκης Γ.Μ, Γκερεδάκης, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Γ.Γ, Ξεκαρδάκης( 75’Μαθιουλάκης)

Κόρακας – Νέοι Εργοτέλη 2 – 0

Σημαντική νίκη σημείωσε ο Κόρακας που κέρδισε τους Νέους Εργοτέλη με 2-0

Η ομάδα του Κόρακα κατάφερε να προηγηθεί στο 14΄ με τον παίχτη – προπονητή Νικήτα Πατεράκη να σημειώνει με εντυπωσιακό μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ από πλάγια αριστερά το 1-0.
Ο Κόρακας συνέχισε να πατάει με περισσότερη σιγουριά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας έτσι άλλη μια καλή ευκαιρία στο 34΄ με τον Β. Ρινακάκη να σουτάρει στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.
Οι Νέοι Εργοτέλη που είχαν βέβαια καλή κυκλοφορία της μπάλας μέχρι την αντίπαλη περιοχή, απείλησαν στο 43΄ με φάουλ του Καλαϊτζάκη το οποίο απέκρουσε ο Φιλιουδάκης, για να έρθει στην εκπνοή ύστερα από κόρνερ του Κουτσάκη, ο Κ. Ρινακάκης με κοντινή κεφαλιά να σημειώσει το 2-0.
Στην επανάληψη, οι Νέοι Εργοτέλη που ήταν καλύτεροι σ’ αυτό το διάστημα, είχαν καλή στιγμή στο 48΄ σε προσπάθεια του Αζίζου, την οποία εξουδετέρωσε ο Φιλιουδάκης, για να έρθει η απάντηση από τους γηπεδούχους με σημαντική ευκαιρία στο 60΄, όπου ο Ι. Ρινακάκης με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.
Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες στο 67΄ με κεφαλιά του Λούσι, 77΄ με σουτ από το ύψος της περιοχής του Χρηστάκη και στο 86΄ με σουτ του Λούσι, τα οποία όμως εξουδετέρωσε με εντυπωσιακό τρόπο ο γκολκίπερ του Κόρακα Φιλιουδάκης.
Στα εναπομείναντα μέχρι τη λήξη λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με συνέπεια ο Κόρακας να διατηρήσει το υπέρ του 2-0 και να πάρει έτσι ένα σημαντικό για τη συνέχεια τρίποντο.

Κόρακας: Φιλιουδάκης, Ρινακάκης Β., Ρινακάκης Γ., Ξεκαρδάκης, Βεισάκης, Φυντικάκης, Ρινακάκης Κ. (69′ λ.τ. Μπιμπάκης), Μακρυδάκης, Πατεράκης (65′ Ξυρουδάκης), Κουτσάκης, Σούρλας (46′ Σηφάκης)

Νέοι Εργοτέλη: Κορνηλάκης, Ψαράκης, Κουτεντάκης, Γιαλαμάς, Πλαιτάκης, Τσιχλής, Κουτσογιαννάκης (69′ Λούσι), Καλαιτζάκης (69′ Χρηστάκης), Τοψής (74′ Μπλεμένος), Αζίζου, Μαυροματίδης

Γαρύπα – ΑΕΚαμηλαρίου 1 – 0

Φορτσάτη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ΑΕΚαμηλαρίου, καθώς εκτός από το τελικό σκόρ, η ομάδα έδειξε πολύ καλά δείγματα στο πρώτο επίσημό της παιχνίδι.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την ευκαιρία να προηγηθεί όμως το σούτ του Θεοδωράκη κατέληξε στο δοκάρι. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο 60΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Νασόπουλος να σημειώνει με  προβολή το 1-0, για να  έρθει στη συνέχει σημαντική ευκαιρία με τον Χαλεπάκη να «σημαδεύει» το δοκάρι της εστίας του Παπαδοσπυριδάκη.

Γαρίπα: Ζαμπουλακης, Σχοινιανακης, Γκορο(80’ Λαμπρακης), Κορναρος, Σαλιου, Χαλεπακης(85’ Λουλουδακης), Λουτσιαν, Φραγκιαδακης Μ., Φραγκιαδακης Γ., Νασοπουλος, Καουκακης( 70’ Διακάκης)

AEΚαμηλαρίου: Παπαδοσπυριδάκης, Λεονταράκης(80’ Φανουράκης), Σταυρουλάκης, Χίκα, Μαλαξιανάκης(70’ Καρβουνάκης), Τάρε, Παπαδάκης(60’ Θεοχαράκης) , Στεφανάκης, Θεωδοράκης, Κουρτάκης, Μακρογλου

Ρεπορτάζ: Στέλιος Χανιωτάκης