ofi

Του Χάρη Σκανδάλη

Δείχνοντας τα “δόντια” του στο “Γεντί Κουλέ” ο ΟΦΗ επικράτησε πολύ εύκολα του Αιγινιακού με 6-0. Σαφώς ο Αιγινιακός είναι από τις πιο αδύναμες ομάδες της κατηγορίας, ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και παραπάνω τέρματα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Κρητική ομάδα ήταν ο Δημήτρης Μάνος ο οποίος έδωσε τέσσερις ασίστ ενώ σημείωσε και ένα γκολ. Έτσι ο ΟΦΗ έφτασε τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας μάλιστα στις νίκες έπειτα από την ισοπαλία στην Καρδίτσα και το επόμενο παιχνίδι είναι το προσεχή Σάββατο εκτός έδρας με τα Τρίκαλα.

Τον “χωρό” των γκολ άνοιξε στο 7′ ο Παπαστεριανός από ασίστ του Μάνου, στο 20′ ο Χαντί έκανε το 2-0. Στο 42′ και στο 43′ ήταν η σειρά του Αρμίτσε Ορτέγκα ο οποίος με δυο γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 για να ολοκληρωθεί έτσι το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο ΟΦΗ έριξε λίγο την απόδοση του, αλλά συνέχισε να βγάζει φάσεις. Στο 74′ ο Χαντί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 5-0, ενώ το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 83′ με τον Μάνο, ενώ νωρίτερα έχασε πέναλτι ο Πουρτουλίδης

LIVE η αναμέτρηση

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο “Γεντί Κουλέ”

5′ Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΟΦΗ προσπαθεί να πιέσει και ήδη έχει δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να βγάλει κάποια ευκαιρία.

7′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ, 1-0 τον Αιγινιακό. Ο Ορτέγκα έβγαλε την κάθετη πάσα στον Μάνο ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ αλλά προτίμησε να δώσει την μπάλα δίπλα στον Παπαστεριανό ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

9′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Αιγινιακό, με τον Τόλιο να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο και την θέση του πήρε ο Καραγκιόζης

10′ Ο Ποτουρίδης έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Χαντί ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Καραγκιόζη αλλά δεν ήταν καλό το πλασέ του με την μπάλα να φεύγει παράλληλα από το αριστερό δοκάρι.

13′ Ωραίο μακρινό σουτ του Δωματά ο Στρέζος εκτινάχθηκε και μπλόκαρε την μπάλα.

20′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος έκανε μία προσπάθεια μέσα στην περιοχή έκοψε την μπάλα για τον Χαντί, ο οποίος σε πρώτο χρόνο δεν κατάφερε να “νικήσει” τον Καραγκιόζη, ωστόσο η μπάλα του στρώθηκε ξανά και έκανε το 2-0.

22′ Δυνατό σουτ του Παπαστεριανού έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Καραγκιόζη.

23′ Προβολή του Μάνου μέσα από την μικρή περιοχή, μπλόκαρε ο πορτιέρο του Αιγινιακού.

29′ Απίστευτη χαμένη φάση για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη να βγαίνει τετ α τετ ωστόσο έχασε το κοντρόλ του και στην συνέχεια το σουτ του Χαντί απομακρύνθηκε από τον Καραγκιόζη.

31′ Τρομερή ενέργεια του Ορτέγκα από δεξιά ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκοψε την μπάλα για τον Μάνο ο οποίος με προβολή προσπάθησε να την σπρώξει στα δίχτυα, αλλά δεν τα κατάφερε.

42′ Καταπληκτικό ΓΚΟΛ από τον Ορτέγκα. Ο Μάνος έβγαλε την σέντρα από δεξιά ο Ορτέγκα με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Καραγκιόζη και στην συνέχεια, γυριστό σουτ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0.

43′ Και άλλο ΓΚΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος έσκαψε την μπάλα στον Ορτέγκα ο οποίος από την μικρή περιοχή πλάσαρε και έκανε το 4-0

Καρέ στις ασίστ ο Δημήτρης Μάνος, ο οποίος έχει “τρελά” κέφια σήμερα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο “Γεντί Κουλέ” ΟΦΗ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 4-0

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Μπολάκη να παίρνει τη θέση του Ζιαμπάρη.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό για σκληρό μαρκάρισμα.

53′ Δεύτερη αλλαγή για τον Νίκο Παπαδόπουλο, με τον Οικονόμου να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και τον Πουρτουλίδη να παίρνει την θέση του στον αγωνιστικό χώρο.

58′ Ο Μάνος έπιασε ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Καραγκιόζη. Αυτή ήταν και η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο

61′ Δεύτερη αλλαγή για τον Αιγινιακό με τον Προσκυνητόπουλο να παίρνει την θέση του Πολύζου.

66′ Σέντρα του Μπολάκη από δεξιά, ο Ορτέγκα πετάχθηκε μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά όμως ήταν άστοχος με την μπάλα να φεύγει άουτ.

68′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Νίκος Παπαδόπουλος για τον ΟΦΗ, που περνάει στο ματς τον Όγκμποε με τον Ορτέγκα να βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου.

74′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ, με τον Όγκμποε να το κερδίζει από τον Βλάχο.

75′ Ο Μενικάλι θα πάρει την θέση του Παπαδόπουλου, κλείνουν οι αλλαγές του Αιγινιακού.

76′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Άγγελος Χαντί ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ευστόχησε κάνοντας το 5-0 για τον ΟΦΗ

82′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Όγκμποε πάλι κέρδισε το πέναλτι έπειτα από ενέργεια του που βρήκε στο χέρι του Βλάχου.

83′ Ο Πουρτουλίδης εκτέλεσε το πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του Καραγκιόζη.

83′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ. Στην συνέχεια της φάσης από το χαμένο πέναλτι, ο Μπολάκης πάσαρε στον Μάνο ο οποίος έπιασε ένα σουτ “κεραυνό” μέσα από την περιοχή “γράφοντας” το 6-0 για τον ΟΦΗ.

90+1 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη να βγάζει την μπάλα στον Όγκμποε ο τελευταίος έκοψε μέσα στην περιοχή με τον Χαντί να σουτάρει πάνω στον Καραγκιόζη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΟΦΗ: Στρέζος, Ορτέγκα (68′ Όγκμποε), Χαντί, Κομεσίδης, Παπατόλιος, Ζιαμπάρης (46′ Μπολάκης), Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Οικονόμου (53′ Πουρτουλίδης), Μάνος, Κουτσιανικούλης

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Δερμιτζάκης, Νάστος, Κουσκουνάς, Μάρτος.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος (9′ λτρ Καραγκιόζης), Λεφίδης, Λιόλιος, Βλάχος, Καρακώστας, Τόπαλίδης, Πολύζος(61′ Προσκυνητόπουλος), Γκατζολάρι, Παπαδόπουλος (75′ Μενικαλί), Ντόγος, Δωματάς

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Αντωνιάδης, Σοφιανής, Γιαζιτζόγλου, Ανδρικόπουλος.