• 27 Απριλίου, 2024

Conference League: Σπουδαίο διπλό με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ 3-2 την Ελσίνκι

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-3 κάνοντας τα πάντα στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνοντας πίσω του ένα κάκιστο πρώτο μέρος, με τον Ντεσπόντοφ και γράφει γκολ και ασίστ στο δρόμο για την ανατροπή.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να δώσει εκείνος ρυθμό στο παιχνίδι όμως μέσα σε λίγα λεπτά η Ελσίνκι κατάφερε με ευκολία να μην αφήσει να κάνει το παιχνίδι του. Στο 13′ οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα με την αναμέτρηση να διακόπτεται για περίπου ‘έξι λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να μην πατά καθόλου καλά στον αγωνιστικό χώρο. Δεν βγήκε ούτε ένας συνδυασμό, ούτε ο άξονας αλλά ούτε και οι πτέρυγες μπορούσαν να δώσουν κάτι ενώ την ίδια στιγμή η Ελσίνκι άρχισε να ξεθαρρεύει. Όσο τα λεπτά κυλούσαν οι γηπεδούχοι άρχισαν να νιώθουν την… ανυπαρξία του ΠΑΟΚ και έβγαιναν δειλά δειλά στην επίθεση. Στο 32′ ο Μπαντέ προειδοποίησε αναγκάζοντας τον Κοτάρσκι σε μια μεγάλη απόκρουση και στο 34′ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 1-0.

Ο Δικέφαλος έδειχνε να μην μπορεί να δώσει… σημάδια ζωής στο ματς. Ένα σουτ του Ντεσπόντοφ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών ήταν το μόνο αξιόλογος που έκανε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο που κυλούσε βασανιστικά, με τον χειρότερο ΠΑΟΚ που έχει εμφανιστεί από το ξεκίνημα της σεζόν να μην έχει ούτε αρχή ούτε μέση ούτε τέλος. Καμία από τις επιλογές του Ραζβλαν Λουτσέσκου δεν του βγήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κάνει ένα μεγάλο restart για να δώσει την κατάσταση την ώρα που οι Φινλανδοί είχαν πάρει τα πάνω τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκε στο γήπεδο άλλος ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος είχε αρχικά δοκάρι με τον Έκονγκ και μια μεγάλη ευκαιρία για τον Σβαμπ. Ακολούθησε το δοκάρι για την Ελσίνκι με τον Ραντούλοβιτς και στο 55′ ο Κουλιεράκης έκανε το 1-1.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει τη φάση που θα έφερνε το δεύτερο γκολ. Οι ασπρόμαυροι το βρήκαν από τον Ντεσπόντοφ, με το γκολ να ελέγχεται για οφ σάιντ και τον Μπράντον να καλύπτεται με αποτέλεσμα το γκολ να μετρήσει.

Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 94′ ο Τάισον έστρωσε για τον Μπράντον ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-3.

Στο 98′ η Ελσίνκι κέρδισε πέναλτι με τον Ραντούλοβιτς να μειώνει σε 2-3.